Sejm: Burza wokół kontrowersyjnej konferencji nt. szczepień

25 Sierpnia 2017, 9:24

W najbliższą sobotę w Sejmie miała się odbyć konferencja pod tytułem „Szczepienia XXI wieku”. Spotkanie miało skupić środowiska antyszczepionkowców, w tym przedstawicieli medycyny naturalnej - zadeklarowanych przeciwników szczepień. Wczoraj Kancelaria Sejmu zdecydowała jednak, że konferencja nie odbędzie się z powodu komercyjnego charakteru spotkania. To oficjalny powód odwołania konferencji, ale  czy jedyny?

Konferencja miała się odbyć jutro na terenie kompleksu sejmowego. Inicjatorem wydarzenia był poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko. Wszystko wskazuje jednak na to, że mimo sprzeciwu środowiska konferencja nie odbędzie się.

Skąd decyzja o odwołaniu konferencji?

Jak deklaruje w swoim komunikacie Kancelaria Sejmu w chwili wyrażania zgody na organizację konferencji urzędnicy nie mieli wiedzy, iż wstęp na nią będzie możliwy jedynie dzięki uiszczeniu opłaty i otrzymaniu specjalnych kart wstępu. „Centrum Informacyjne Sejmu pragnie podkreślić, że Parlament - który cały czas umożliwia organizację różnego rodzaju spotkań nie może być gospodarzem wydarzenia komercyjnego, z biletowanym wstępem uczestników”. Decyzją Kancelarii Sejmu sobotnia konferencja została więc odwołana.

Środowisko zaniepokojone

Realizacja wydarzenia spotkała się z dużym sprzeciwem. Organizacja takich wydarzeń, mimo swobody dyskusji i wyrażania poglądów, w tak szacownym miejscu jakim jest Sejm jest niestosowna i propaguje niechlubny trend nieszczepienia. Emocje wywołał także kontrowersyjny skład panelistów. Zadeklarowanymi uczestnikami spotkania mają być m.in. prof. dr hab. Maria Czajkowska-Majewska - neurobiolog, wykazująca związek szczepień z zachorowaniem na autyzm, kierownik badań nad rtęcią w szczepionkach, dr n. med. Jerzy Jaśkowski - jak informuje fundacja „STOP NOP”, zawieszony w prawach wykonywania zawodu za krytykowanie szczepionki przeciw grypie, Jerzy Zięba - hipnoterapeuta, znachor, przeciwnik szczepień oraz chemioterapii czy dr n. med. Katarzyna Bross-Walderdoff - homeopatka.

Skąd pomysł organizacji wydarzenia?

Organizatorem konferencji jest Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT. „Działalność fundacji oparta jest na propolskich i proekologicznych (tradycyjnych) podwalinach, których celem jest chronienie Matki Ziemi, środowiska naturalnego, polskich interesów i polskiego Narodu” - czytamy na stronie organizacji.

Powodem zwołania konferencji miały być doniesienia na temat odbierania dzieci rodzicom, którzy nie zdecydowali się zaszczepić swoich pociech. W komunikacie dotyczącym wydarzenia fundacja przekonuje, że „od lata nauka niezależna krzyczy, jak bardzo toksyczne są dzisiejsze szczepionki. Substancje dodawane do szczepień dla niemowląt i małych dzieci są śmiertelnie niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia”.

Sobotnia konferencja miała zakończyć się ogłoszeniem „Karty wolności wyboru w przyjmowaniu tzw. szczepień ochronnych”, zwaną przez organizatorów „Deklaracją Warszawską”. Początkowo inicjatorzy wydarzenia w obawie, przed jak sami mówią „represjami” - nie chcieli podać miejsca spotkania. Informacja miała być podana w przededniu konferencji. Regulamin Sejmu wyraźnie mówi jednak o konieczności informowania na temat wydarzeń odbywających się na jego terenie. Organizatorzy w kwestii wolności szczepień przywołują sformułowane w 1651 r. prawa naturalne, które ich zdaniem są jedynym prawem, jakiego winno się przestrzegać.

Apel środowiska błyskawiczny

Na wiadomość o kontrowersyjnej konferencji, która miała się odbyć w Sejmie zareagowała m.in. Fundacja Onkologiczna Alivia. W swoim liście do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wiceprezes fundacji przekonuje o wartości debaty publicznej, opartej na twardych danych naukowych - jako warunku do dyskusji w obszarze ochrony zdrowia. Fundacja wyraża głębokie zaniepokojenie wydarzeniem, gdzie negowana będzie skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek. Alivia tłumaczy, że organizacja konferencji jest wykorzystaniem autorytetu Parlamentu. W konsekwencji taka inicjatywa może być niebezpieczna dla pacjentów, którzy pod naciskiem prezentowanych treści mogą zaniechać potwierdzonych naukowo metod leczenia.

Konferencja jednak się odbędzie?

Na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych prezes Fundacji QLT Lena Huppert poinformowała wczoraj, że konferencja w Sejmie została odwołana. O fakcie tym pisze także na swoim profilu „Ukryte Terapie - Jerzy  Zięba” - wspominany uczestnik sobotniej konferencji. Tłumaczy on, że nie wiadomo gdzie odbędzie się ostatecznie spotkanie, ale zadbano o zabezpieczenie innej sali.

Późnym wieczorem, tego samego dnia pojawiała się jednak informacja, iż konferencja „Szczepienia XXI wieku” odbędzie się. Organizatorzy zabezpieczali miejsce, choć jak tłumaczą - nie w Sejmie.

Anna Grela

Źródło: mat/pras

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz