Sieć uzdrowi pacjenta, czyli kontrowersyjna kampania NFZ

25 Sierpnia 2017, 11:57
25 Sierpnia 2017, 11:57

„Szpital w sieci będzie odpowiedzialny za koordynację leczenia i zapewnienie poprawy stanu zdrowia pacjenta” - można przeczytać na plakatach rozdawanych szpitalom przez śląski NFZ. Dzięki sieci mają się także skrócić kolejki na SOR i w izbach przyjęć. Idea słuszna, ale niekoniecznie realna. Lekarze są oburzeni deklaracjami Funduszu.

Plakaty mają pojawić się we wszystkich szpitalach, które od 1 października obejmie sieć. Świetlana, w oczach resortu i NFZ reforma, zdaniem lekarzy już taka nie jest. - Hasła na plakacie to wprowadzanie pacjenta w błąd i okazja do niepotrzebnych roszczeń – uważają.

Plakat pod ostrzałem lekarzy

Nowy pomysł NFZ ostro krytykuje Marek Twardowski, były wiceminister zdrowia i prezes Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ Porozumienie Zielonogórskie. - Śląski NFZ deklaruje, że każdemu kto znajdzie się w szpitalu sieciowym poprawi się stan zdrowia, to niepoważna deklaracja - uważa. I dodaje - Jako lekarz nie mogę słuchać takich haseł, w szpitalu ludzie się rodzą, ale i umierają. Teraz jak rozumiem, gdy szpital będzie w sieci to pacjenta zawsze wyleczą - dziwi się były wiceminister zdrowia.

- W razie komplikacji i braku gwarancji lepszego zdrowia, czeka nas sąd i odszkodowanie - takie przesłanie niesie plakat. 1 października mając te same pieniądze i kadry, naród ma być od razu uzdrowiony. Teraz mam rozumieć, że szpitale się nie starają, że źle leczą, bo nie są w sieci? W sieci będą leczyć lepiej? To jest obraźliwie dla pracowników ochrony zdrowia - nie kryje oburzenia M. Twardowski.

Niefortunny zapis

Personel mimo starań, nie może dać gwarancji, że pacjent, który trafia do szpitala zostanie wyleczony, a przygotowany przez urzędników plakat takową gwarancję niejako daje. Deklaracją martwią się lekarze i dyrektorzy szpitali, w których ma zawisnąć plakat. Pacjent widząc takie zapisy będzie wprowadzany błąd - mówią.

Sieć zabezpiecza placówki finansowo, nadal jednak nie wiadomo na jakim poziome, gdyż propozycje finansowe ze strony NFZ mają być znane zarządzającym do 31 sierpnia. Dla pacjenta zmiana może być nieodczuwalna. W atmosferze oczekiwania i wielkiej niewiadomej, w świetle chronicznego niedofinansowania ochrony zdrowia, zdaniem NFZ i resortu zdrowia od października wszyscy będziemy zdrowi…

Anna Grela

Źródło: Śląski OW NFZ

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz