Kłopoty z ratunkowym dostępem do leków

28 Sierpnia 2017, 11:19

Do ministerstwa zdrowia wpłynęło 21 wniosków o zgodę na pokrycie kosztów leczenia w ramach ratunkowego dostępu do terapii lekowych. Tylko trzy z nich były kompletne i są dalej rozpatrywane. 

Pozostałe wnioski będą musiały być uzupełnione zanim zostaną poddane dalszej procedurze w ramach ratunkowego dostępu do leków. Trzy z dwudziestu jeden wkrótce zostaną rozpatrzone. Wygląda na to, że wszyscy się jeszcze uczą jak korzystać z nowej możliwości leczenia.

Do ministra zdrowia wpłynęło 21 wniosków o wyrażenie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, z czego 3 były kompletne i obecnie znajdują się w trakcie rozpatrywania – poinformowała nas Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa MZ.

Przepisy dotyczące ratunkowego dostępu do terapii lekowych weszły w życie miesiąc temu. W ramach tej procedury minister zdrowia może wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest refundowany. Zgoda będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie w Polsce oraz jest dostępny na rynku. Najpierw jednak pacjent będzie musiał skorzystać ze wszystkich dostępnych i finansowanych przez NFZ metod leczenia. Ustawa zakłada możliwość wydania zgody na okres prowadzenia terapii, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące albo 3 cykle leczenia.

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz