Lekarze: Zmiany w ustawie „Za życiem” potrzebne od zaraz

29 Sierpnia 2017, 16:49

Już po raz kolejny lekarze skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do premier Beaty Szydło w sprawie zmian w ustawie „Za życiem”. Jak podkreślają, odpowiedź ministerstwa zdrowia na przedstawioną propozycję jest dla nich niesatysfakcjonująca.

PPOZ zwróciło się kilka tygodni temu do premier Szydło i do ministra zdrowia K. Radziwiłła o zmiany w ustawie „Za życiem”. Zdaniem lekarzy ułatwienia w dostępie do świadczeń medycznych nie powinny się ograniczać wyłącznie do dzieci, u których upośledzenie lub ciężka choroba powstały w okresie ciąży lub porodu. W odpowiedzi na postulaty PPOZ ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że w najbliższym czasie nie jest planowana nowelizacja przepisów w tym zakresie.

Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje lekarzy. W ocenie PPOZ różnicowanie dzieci niepełnosprawnych w zależności od tego, kiedy powstało schorzenie będące przyczyną inwalidztwa lub zagrożenia życia stanowi rażące pogwałcenie zasady równości. „Tym do powinno decydować o możliwości udzielenia dzieciom wsparcia jest doznawane przez nie i przez ich rodziców cierpienie, nie zaś geneza dotykającej je choroby” – piszą lekarze z PPOZ do premier Beaty Szydło i podkreślają, że ta kwestia nie może czekać do kolejnych nowelizacji ustawy.

Aleksandra Smolińska

Źródło: PPOZ

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz