FDA odcina się od ruchów antyszczepionkowych

30 Sierpnia 2017, 10:24

Na tle pomysłu Donalda Trumpa dotyczącego utworzenia komisji kontrolującej bezpieczeństwo szczepionek, szef FDA - Scott Gottlieb, postanowił odciąć się od plotek o powiązaniach z ruchami antyszczepionkowymi.

W poniedziałek, przewodniczący FDA postanowił sprostować krążące opinie, jakoby kierownictwo FDA miało się spotkać z Robertem F. Kennedym – znanym ze sceptycznego podejścia do szczepień, aby rozmawiać o jego projekcie Mercury.

Twórcy projektu Mercury chcieli spotkania z FDA, aby rozpocząć dyskusję na temat thimersosalu- środka na bazie rtęci, używanego od dziesięcioleci w Stanach Zjednoczonych w fiolkach ze szczepionkami.  FDA wydało oświadczenie, w którym opiera się na dowodach naukowych zebranych przez ostatnie 15 lat, które wykluczają powiązanie wykorzystania tego środka z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi.

Wyraźne poparcie Gottlieba dla szczepionek

Gottlieb chcąc pozbyć się najmniejszych podejrzeń o kontakt z antyszczepionkowymi aktywistami, po wprowadzającej w błąd publikacji w STAT, na swoim Twitterze opublikował jasną deklarację odnośnie stanowiska na temat szczepionek. Zaraz po tym na jego profilu pojawiły się kolejne wpisy dotyczące tematu szczepionek, m.in. link przenoszący na stronę Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), w którym prezentowana jest skuteczność szczepionek w zwalczaniu 14 chorób. W piątek Gottlieb upublicznił kolejny artykuł naukowy, który wyjaśniał przewagę dobrych czynników szczepionek nad ich szkodliwymi.

Trump wierzy w powiązanie szczepionek z występowaniem autyzmu

Wśród dyskusji na temat nowej komisji forsowanej przez Kennedyego, znane jest stanowisko CDC i FDA w odróżnieniu od stanowiska prezydenta. Według wypowiedzi rzecznika Białego Domu, prezydent nie wyklucza utworzenia takiej komisji.  Sam D. Trump zdecydował się na opublikowanie postu na Twitterze, w którym stwierdził, że małe dzieci są zmuszane do zbyt dużej liczby szczepień, które mogą powodować u nich autyzm.

JanKa

Źródło: FiercePharma

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz