Ponad pół roku bez Rzecznika Praw Pacjenta

30 Sierpnia 2017, 12:11

Od ponad pół roku pacjenci czekają na nowego Rzecznika Praw Pacjenta. Krystyna Barbara Kozłowska została odwołana przez premier Beatę Szydło z tego stanowiska w połowie grudnia ubiegłego roku. Jak informuje nas Centrum Informacyjne Rządu, premier nie podjęła jeszcze w tej sprawie decyzji, mimo że ministerstwo zdrowia ogłosiło konkurs na początku kwietnia. 

Kozłowska była Rzecznikiem Praw Pacjenta przez siedem lat, czyli od początku istnienia tego urzędu. Została powołana na to stanowisko przez ówczesną minister Ewę Kopacz. W  połowie grudnia ubiegłego roku premier Beata Szydło odwołała Kozłowską z funkcji Rzecznika Praw Pacjenta, jednocześnie powierzając jej pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego następcy. Powodów tej zmiany nie podano. 

Wielu chętnych na stanowisko RPP

Do konkursu na nowego Rzecznika Praw Pacjenta zgłosiło się aż 10 kandydatów. W wyniku rekrutacji do premier Beaty Szydło trafiła rekomendacja ministerstwa z trzema nazwiskami rekomendowanych kandydatów. Są to Bartłomiej Chmielowiec, Dorota Karkowska i Magdalena Matysiak. Mimo, że konkurs został rozpisany na początku kwietnia, do tej pory w KPRM nie zapadła jeszcze decyzja kto zastąpi Krystynę Kozłowską. - Pani Premier nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie – poinformował nas CIR. Nie wiadomo też kiedy ta decyzja może zapaść.

Brakuje nowej strategii

Zapytaliśmy przedstawicieli organizacji pacjenckich jak komentują tak długi czas oczekiwania na nowego Rzecznika Praw Pacjenta i jak wakat na tym stanowisku wpływa na ich codzienną działalność. - Wakat na stanowisku Rzecznika Praw Pacjenta nie jest zjawiskiem pozytywnym. Spodziewaliśmy się, że decyzje sprzed kilku miesięcy mają na celu szybkie rozstrzygnięcie spraw organizacyjnych, opracowanie nowej strategii działania oraz sprawne przejście do działania. Obecnie trwamy w niepewności, co nie służy ani pacjentom, ani aktywności Biura. Pozostajemy w kontakcie z BPP, jednak odczuwamy, że brak nominacji dla Rzecznika wpływa na intensywność i jakość tej relacji. Apelujemy o rozstrzygnięcie konkursu oraz ponownie deklarujemy pełną wolę współpracy przy rozwiązywaniu problemów pacjentów onkologicznych w Polsce – mówi Wojciech Wiśniewski, rzecznik Fundacji „Alivia”.

Sprawy pacjentów nie są dla rządu priorytetem?

Jeszcze krytyczniej przedłużającą się procedurę wyboru nowego Rzecznika Praw Pacjenta ocenia Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci. Jej zdaniem, zwłoka w obsadzeniu funkcji Rzecznika Praw Pacjenta wskazuje, że sprawy pacjentów nie są dla rządu priorytetem I sprawa wakatu nie jest postrzegana jako ani ważna ani pilna. - Wydaje się że na liście spraw do załatwienia, ta znajduje się na końcu, a ze strony samych pacjentów również nie płyną sygnały wskazujące na potrzebę pilnych działań. Wynika to chyba z tego, że przez lata swojego urzędowania Rzecznik nie zbudował ze środowiskami pacjenkimi więzi i nie wykazywał się wsparciem, o które teraz organizacje chciałyby wspólnie zawalczyć – uważa Ewa Borek.

Pacjenci apelują o powołanie Rzecznika

Zaniepokojeni są także przedstawiciele Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - Co nie zmienia faktu, że biuro Rzecznika funkcjonuje nieprzerwanie, bez problemów organizacyjnych – pacjenci mogą liczyć na wsparcie i pomoc – wskazuje Beata Ambroziewicz, Członek Zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Cały czas realizujemy też wspólny projekt budowy dialogu społecznego „Obywatele dla Zdrowia”, w ramach którego m.in. organizujemy co miesiąc spotkania konsultacyjne aktów prawnych w ochronie zdrowia dla środowiska pacjentów w biurze RPP oraz realizujemy szkolenia w kolejnych województwach w kraju.

- Niemniej jednak dla realizacji strategicznych celów tego urzędu ważne jest niezwłoczne mianowanie Rzecznika, w celu kontynuacji i rozwoju działań na rzecz ochrony praw pacjenta w Polsce. Tak długi brak decyzji w tej sprawie jest nieuzasadniony, dlatego apelujemy do decydentów o podjęcie działań w tej sprawie – mówi Beata Ambroziewicz.

Aleksandra Smolińska

Foto: Stowarzyszenie Neuropozytywni

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Pacjenci Środa, 30 Sierpnia 2017, 14:00
Fundacja MY Pacjenci nie jest organizacją pacjencką tylko tworem komercyjnym. Nie reprezentuje pacjentów tylko realizuje projekty szkoleniowe i badawcze.