2,8 mld zł z budżetu państwa na zdrowie

31 Sierpnia 2017, 9:30

Rząd może w najbliższych dniach przyjąć projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Przewiduje on, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie jeszcze w tym roku 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skracanie kolejek. Kolejne pieniądze – maksymalnie 689,5 mln zł  - trafią na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną placówek medycznych.

W przypadku pieniędzy, które trafić mają do NFZ przeznaczone będą na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej skutkujące zwiększeniem liczby tych świadczeń, ze szczególnym uwzględnieniem: diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, leczenia zaćmy, endoprotezoplastyk, leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby WZW typu C.

Z kolei pieniądze na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, będą rozdysponowane ze szczególnym uwzględnieniem: instytutów badawczych, szpitali klinicznych, placówek onkologicznych, szpitali które mają zawartą umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego w profilu lub rodzaju komórek organizacyjnych neonatologia – trzeci poziom referencyjny. Pieniądze na sprzęt trafią też na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych oraz zakup dentobusów.

Niewykorzystane w 2017 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia środki pozostaną w jego dyspozycji. Ustawa ma wejść w życie z dniem 23 września 2017 r., czyli jeszcze przed uruchomieniem sieci szpitali.

O specustawie napisał też Dziennik Gazeta Prawna. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz