W Niemczech karuzela przedwyborczych obietnic w zdrowiu

31 Sierpnia 2017, 15:58

Szpitale i stowarzyszenia lekarzy długo krytykowały niedostateczne finansowanie inwestycji w szpitalach przez poszczególne regiony. Przed wyborami partie prześcigają się w pomysłach dotyczących zmian w odpowiedzialności za nakłady na służbę zdrowia.

Do tej pory za finansowanie rozbudowy szpitali odpowiedzialne były poszczególne Bundeslandy. Ciągle jednak brakowało pieniędzy na rozbudowę infrastruktury.

Stara koncepcja

- W ramach Ustawy o Strukturze Szpitali poszczególne Landy brały odpowiedzialność za inwestycje. CDU i CSU trzymają się twardo tej zasady-mówią przedstawiciele Unii.

- W dziedzinie planowanych  wydatków szpitali od wielu lat Bundeslandy nie mogą w wystarczającym stopniu zaspokoić potrzeb finansowych nawet pomimo znacznych wysiłków-odpowiedziało SPD i planuje całkowitą zmianę systemu poprzez dotacje federalne.

Nowe propozycje

Z kolei Partia Lewica proponuje dwa rozwiązania. Po pierwsze Landy muszą być finansowo wspierane w celu zwiększenia inwestycji. Dlatego apelujemy o przywrócenie podatku od nieruchomości oraz zmiany w podatkach, które zachęca Landy do zwiększenia inwestycji.

Tłem debaty są problemy z finansowaniem rozbudowy szpitali. Kraje związkowe są prawnie zobligowane do inwestowania w nowe budynki lub duże urządzenia medyczne. W 2015 r. Bundeslandy zainwestowały w szpitale 2,8 mld EUR. Szacowany roczny wymóg inwestycyjny dla szpitali (z wyłączeniem szpitali uniwersyteckich) wynosił jednak około 5,4 mld euro.

Magdalena Mroczek

Zródło aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz