MZ podsumowało pierwszy rok listy 75 plus

31 Sierpnia 2017, 14:54

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował dziś pierwszy rok funkcjonowania programu 75+.  – Dziś można już powiedzieć, że lista okazała się sukcesem – ocenił minister. A jak po roku wyglądają statystyki?

Jak przypomina ministerstwo zdrowia, ideą programu było wsparcie seniorów, którzy – często ze względów ekonomicznych – mieli utrudniony dostęp do leczenia. Minister Radziwiłł podkreślił, że „było rzeczą absolutnie skandaliczną i wstydliwą”, że wielu schorowanych, starszych ludzi dotychczas nie było stać na wykupienie leków, które przepisali im lekarze.

Większość chorób można leczyć lekami z listy 75+

Dzisiaj sytuacja tych pacjentów się zmieniła. Minister wskazał, że jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa starszych osób. Obecnie mogą oni w pełni korzystać z konstytucyjnej zasady rzeczywistego dostępu do opieki zdrowotnej. „Wbrew wątpliwościom, jakie się pojawiały, program Leki 75+ rzeczywiście pozwala leczyć część pacjentów bezpłatnie – zapewnił minister zdrowia – w praktyce większość chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona zestawem leków, które znajdują się na liście”.

Jak wyglądają statystyki?

Lista bezpłatnych leków dla seniorów obecnie zawiera 1530 pozycji, które obejmują113 substancji aktywnych. Na liście znajdują się m.in. leki dla chorych na cukrzycę, dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi, chorobami serca, jaskrą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W ciągu roku lekarze wystawili 15 tys. recept na leki z listy „S”. Z programu skorzystało 2,2 mln pacjentów. Otrzymali oni 40 mln opakowań leków. 

Finansowanie będzie się zwiększać

Środki na finansowanie projektu pochodzą z budżetu państwa. „W tym roku mamy do wykorzystania 564 mln zł. W następnym jest to ponad 640 mln – poinformował minister zdrowia – to nie jest symboliczna pomoc, ale naprawdę potężna ulga. W kieszeniach pacjentów zostały setki milionów złotych”. Jak wyliczył resort zdrowia, przez rok funkcjonowanie programu pacjenci zaoszczędzili ponad 370 mln zł.  - To są realne środki zabezpieczone tylko na ten cel – nie wydajemy ich na nic innego – mówił minister.

AS

Źródło: MZ

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz