Radziwiłł: Specustawa to jednorazowy zastrzyk dla systemu

31 Sierpnia 2017, 16:24

Specjalna ustawa, dzięki której rząd zamierza dofinansować ochronę zdrowia jeszcze w tym roku to jednorazowa inicjatywa. Minister zdrowia K. Radziwiłł zapewnia jednak, że rząd nie rezygnuje z dalszego zwiększania środków na zdrowie. 

Wczoraj informowaliśmy, że rząd pracuje nad specjalną ustawą umożliwiającą dofinansowanie ochrony zdrowia kwotą blisko 3 mld złotych jeszcze przed wejściem w życie przepisów o sieci szpitali. - Specustawa o nadzwyczajnym sposobie finansowania ochrony zdrowia jest przygotowywana – potwierdził minister Radziwiłł i dodał, że wciąż jeszcze trwają prace nad jej ostatecznym kształtem.

Rząd jest zdeterminowany

Radziwiłł wyjaśnił, że ustawa to realizacja zapowiedzi premier Beaty Szydło z expose i założeń programu PiS. - Jest to poważna kwota. To możliwość skorzystania z nadzwyczajnej pomocy budżetowej – podkreślił minister zdrowia. Projekt powstał w ministerstwie i w tej chwili znajduje się w konsultacjach międzyresortowych. - Jest tam zawartych wiele potrzeb, w tym na przykład dotacja dla NFZ na rozładowanie kolejek – mówił Radziwiłł. - Prace się toczą. Determinacja rządu jest bardzo jednoznaczna, więc prawdopodobnie wszystko się uda - podkreślił.

Przełomu nie będzie

Jak zaznaczył Radziwiłł, mimo dodatkowych środków na zdrowie, zupełnie innej rzeczywistości nie należy się spodziewać. - To jest ustawa incydentalna i dotyczy środków , które są w tej chwili w budżecie. To jednorazowy zastrzyk, ale nie rezygnujemy z dalszego zwiększania środków na ochronę zdrowia. Potrzebujemy w systemie więcej pieniędzy, ale tez lepszego systemu wydatkowania i lepszej organizacji. Nad jednym i drugim pracujemy – zapewnił Radziwiłł. 

Kwoty mogą się jeszcze zmienić

Ile konkretnie dodatkowych pieniędzy trafi do systemu? - Nie chciałbym mówić o kwotach. O tym będzie można mówić dopiero wtedy, kiedy projekt będzie akceptowany przez Radę Ministrów. Te kwoty mogą być jeszcze zweryfikowane. Ustawa ma umożliwić proste przekazanie środków na zdrowie – podkreślił Radziwiłł. 

Aleksandra Smolińska

Foto: KPRM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz