NHS redukuje wydatki kosztem pacjentów

04 Września 2017, 10:28

NHS nakazuje szpitalom robić cotygodniowy przegląd leczonych pacjentów z nastawieniem na wypisywanie do domu około 30 proc z nich. Lekarze są  też proszeni o skierowywanie pacjentów do innych specjalistów na konsultacje w celu redukcji kosztów ponoszonych przez szpitale.

Szpitale miały wdrażać specjalne programy oceny pacjentów

Magazyn Pulse dotarł do notatki, która miała wyciec z NHS. Z jej treści wynika, że we wrześniu do okręgowych oddziałów NHS,  zostały wysłane prośby o zredukowanie liczby pacjentów o około 30 proc. Miało to następować właśnie między innymi poprzez wdrożenie programów wzajemnej oceny i regularnych „przeglądów” szpitalnych sal.  Klinicznym grupom komisyjnym miano obiecać nawet „znaczne dodatkowe finansowanie” za wprowadzenie specjalnych działań zbliżających NHS do zrealizowania swojego celu.

Specjalne programy w trosce o pacjentów

Według magazynu to wciąż do lekarzy miała należeć ostateczna ocena sytuacji pacjenta. Regularne obchody, kontrole pacjentów oraz konsultacje miałyby zagwarantować to, aby „wszystkie opcje leczenia zostały sprawdzone” a pacjent „leczony we właściwym czasie i miejscu”. Tę wersję potwierdza również rzecznik NHS, który zapewnia o skuteczności działania programów.

Pacjenci nie wierzą w szczere intencje NHS

Pomimo to proces zminimalizowania liczby pacjentów w szpitalach spotyka się z krytyką społeczeństwa. Ujawnienie dodatkowych ruchów NHS, zaraz po tym jak w styczniu ujawniono, że fundusz płacił miliony funtów prywatnym firmom, aby te blokowały pacjentów przed wysłaniem ich do szpitali przez lekarzy rodzinnych, mogło wzbudzić wątpliwość wśród pacjentów wobec intencji NHS.

JanKa

Źródło: TheGuardian

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz