NHS przekroczyło planowany deficyt o prawie 3 mld funtów

08 Września 2017, 13:07

Najnowszy raport, opublikowany przez The Nuffield Trust, dotyczący zeszłorocznego roku  ujawnia, że szefowie służby zdrowia przekroczyli przewidywany deficyt budżetu  o prawie 3 mld funtów.

NHS wydało 3,7mld funtów więcej niż prognozowało

Zdaniem organizacji, pomimo postępów w redukcji nadwyżki wydatków, szefowie służby zdrowia w latach 2016-17 wygenerowali nadwyżkę kosztów w wysokości 3,7 mld funtów. To prawie o 3 mld więcej niż deklarowana wcześniej przez NHS kwota.

NHS wciąż „pod kreską”

Kolejny rok rozliczeniowy pogłębia tylko problemy finansowe NHS. W poprzednich latach NHS wygenerowało deficyt w wysokości 2,45 mld funtów. W raporcie przewidziano również, że w przyszłym roku rozliczeniowym, menadżerowie NHS przekroczą budżet o kolejne 2,2 mld funtów. Czyli o pół miliarda więcej niż planowano.

Tegoroczny wynik związany jest  jednorazowymi wydatkami

Dyrektor generalny NHS, Chris Hopson twierdzi, że NHS dokonało znacznego postępu w ograniczaniu kosztów, szczególnie w takich obszarach jak wydatki ponoszone na rzecz personelu. Tegoroczny wynik związany jest z jednorazowymi wydatkami, które dotknęły NHS w ubiegłą zimę.

Zima zaskoczyła NHS

W tym okresie powstały znaczne komplikacje w NHS spowodowane narastającym popytem. Spowodowało to między innymi wzrost wydatków związanych z zatrudnieniem pracowników tymczasowych oraz utratę dochodów z planowanych operacji, które musiały być anulowane na rzecz pacjentów w nagłej potrzebie.

Wydatki muszą być ograniczone

Zdaniem Nutffield Trust, zmniejszenie deficytu NHS wymagałoby od agencji redukcji kosztów operacyjnych o 3,6% w tym roku. Odpowiadałoby to 3,6 mld funtom. Pomimo to kolejne działania wymagałyby dodatkowych cięć w wysokości 1,8 mld funtów aby osiągnąć cel deficytowy na poziomie 500 mln funtów.

Kolejne cięcia budżetowe mogą wydłużyć czas oczekiwania na leczenie

Dyrektor NHS Improvment, Jim Mackey ostrzega, że redukcja kosztów musi być egzekwowana ze szczególną ostrożnością. Obecnie NHS poddana jest presji ciągłemu wzrostowi zapotrzebowania na opiekę. Kolejne cięcia będą wiązały się z opóźnieniami w operacjach oraz wydłużonymi czasami oczekiwania na operacje.

JanKa

Źródło: telegraph.co.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz