Czy szpitale potrzebują outsourcingu?

06 Września 2017, 12:45

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, który wprowadzał m.in. zakaz outsourcingu, został wprawdzie wycofany z konsultacji publicznych, ale temat wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jakie plany w tej kwestii ma ministerstwo zdrowia?

- Chce przypomnieć, że projekt został wycofany z konsultacji – mówił dziś na Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. – W międzyczasie wysłaliśmy ankietę do ponad 800 podmiotów na temat outsourcingu, ale tylko 16 proc. z nich odpowiedziało. Martwi mnie to, że jest tak mało chętnych do dyskusji na ten temat. Trzeba oczywiście pamiętać o kwestiach zatrudnienia, rozliczania czasu pracy pracowników itd. Ale zadaję sobie pytanie, jeżeli firmie opłaca się prowadzić działalność w ramach outsourcingu, dlaczego nie opłaca się to szpitalom? – podkreślił Tombarkiewicz i dodał, że ministerstwo liczyło na szersza reakcję na wysłane ankiety. – Myśleliśmy, że ankieta da nam trochę więcej danych. To byłaby dla nas duża kopalnia wiedzy. Musimy się dalej zastanawiać, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

- Byliśmy prekursorami outosurcingu w Polsce. Było to wykonanie pewnego trendu, który się kiedyś pojawił. Nie żałuję tej decyzji – mówiła dziś w Krynicy Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego. - Z przerażeniem odczytałam próbę likwidacji outsourcingu, bo nie jesteśmy go w stanie odtworzyć. Wzorcowo współpracujemy z wykonawcami. Każdy z dyrektorów może zarządzać efektywnie jak będzie miała stabilną perspektywę przynajmniej na 5 lat. My mamy tę efektywność najwyżej na 3 miesiące, pół roku. Nie możemy podejść perspektywicznie do kosztów. Apeluję, żeby z dużym rozsądkiem podchodzić do podejmowania decyzji, które dla dyrektorów szpitali mogą być nie do przejścia. Interes jest wtedy dobry, kiedy go maja wszystkie strony – podkreśliła Dorota Gałczyńska-Zych.

Przypomnijmy, że ministerialny projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej został wycofany z konsultacji publicznych po burzy, jaką wywołał zapis dotyczący umożliwienia pobierania opłat za świadczenia w szpitalach publicznych. 

Aleksandra Smolińska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz