K. Radziwiłł: sieć to duża zmiana, ale nie rewolucja

06 Września 2017, 17:44

Na trzy tygodnie przed wejściem w życie przepisów o sieci szpitali, minister zdrowia K. Radziwiłł podkreślił, że zmiana nie jest rewolucją, a służy ucywilizowaniu obszaru, który w innych krajach Europy dawno został już uregulowany. 

Gdybyśmy przeprowadzili to rewolucyjnie okazałoby się, że wiele oddziałów należałoby likwidować – mówił dzisiaj Konstanty Radziwiłł podczas Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy. Resort w najbliższych miesiącach planuje także wprowadzić do sieci elementy jakościowe, które docenią skutecznych dyrektorów.

Sieć to ucywilizowanie systemu

- Jesteśmy 3 tygodnie przed dużą zmianą, która nie jest to zmianą rewolucją. Duża cześć podmiotów będzie funkcjonować na zasadach tymczasowych - nie możemy wszystkiego zmieniać na raz, nie możemy budować wszystkiego od nowa. Siec szpitali jest wszechobecnym rozwiązaniem w krajach, gdzie służba zdrowia jest zarówno państwowa jak i ubezpieczeniowa. Rozwiązania takie funkcjonują - wprowadzamy coś normalnego. Wiele było dysfunkcji w ochronie zdrowia, brakowało kompleksowości, pacjent był zagubiony w skomplikowanym systemie. Przed nami dwie fundamentalne reformy: sieć szpitali i ustawa o POZ.

Minister dodał także, że nie wszystkim podoba się obowiązek prowadzenia nocnej i świątecznej opieki zdrożonej, ale „w służbie zdrowia jesteśmy zobowiązani poprawić los chorych w nieprzyjaznym systemie”.

Anna Grela

Foto: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz