Fizjoterapeuci promują swój zawód

07 Września 2017, 14:11

9 września br. polscy pacjenci mogą bezpłatnie skorzystać z porad fizjoterapeutów w całej Polsce w ramach obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii. Patronat nad wydarzeniem objęła Krajowa Rada Fizjoterapeutów.  

- Wszystkich, którzy czują, że ich funkcjonowanie ruchowe sprawia im problemy czy dyskomfort zapraszamy na bezpłatne konsultacje w ramach akcji „Sobota z Fizjoterapią”. To akcja, którą organizujemy już od kilku lat. Chcemy przybliżyć naszą działalność pacjentom i dzięki temu wielu z nich może skorzystać z naszej pomocy – mówi dr Agnieszka Stępień, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Większość Polaków wciąż myśli, że fizjoterapia to masaże prądy, kąpiele… Tymczasem - jak podkreśla prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów - nic bardziej mylnego. Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych, a fizjoterapeuci jednym z młodszych zawodów medycznych. Zajmuje się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganiem im oraz przywracaniem sprawności człowieka w ciągu całego jego życia.

- Celem działań fizjoterapeuty jest najprościej mówiąc utrzymywanie i przywracanie pacjenta do maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Przywracamy ludzi do sprawności, często wprost pomagamy im być samodzielnymi. Czasami, szczególnie z najbardziej świadomymi pacjentami, pracujemy zapobiegawczo. Sportowcy, osoby aktywne czy osoby pracujące stale w jednej pozycji to nasi pacjenci - tłumaczy prof. Maciej Krawczyk.

Prezes KIF podkreśla, że zawód fizjoterapeuty został unormowany ustawą, która nałożyła na fizjoterapeutów obowiązki tożsame do innych zawodów medycznych oraz wprowadziła procedurę potwierdzenia ich kompetencji.

- Niestety wciąż wiele osób, zarówno pacjentów, jak i - to stwierdzam ze szczególna przykrością - fizjoterapeutów oraz lekarzy nie zdaje sobie z tej kwestii sprawy. Ustawa jasno wskazuje, że każdy fizjoterapeuta, który chce wykonywać ten zawód zgodnie z prawem musi do 31 maja 2018 być członkiem Krajowej Izby Fizjoterapeutów i powinien być wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. W ostatnim czasie wręczyłem pierwsze dokumenty w formie karty poświadczają Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty. Wkrótce dokumenty te trafią do 4000 fizjoterapeutów w całej Polsce – mówi prof. Krawczyk i dodaje -  Ta informacja powinna docierać do pacjentów, fizjoterapeutów i całego środowiska medycznego. To kwestia bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Dziś nikt nie pyta, czy lekarz należy do izby lekarskiej. To oczywiste. Mam nadzieję, że wkrótce będzie to również oczywiste w odniesieniu do fizjoterapeutów.

Lista gabinetów fizjoterapeutycznych, w których można skorzystać z darmowej konsultacji. oraz zapisy znajdują się na www.dobrapraktykafizjo.pl

(esz)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz