MZ: Nie będzie zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu

08 Września 2017, 9:30

Środowisko pielęgniarek to grupa najbardziej niezadowolonych z zapisów rządowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Pielęgniarki twierdzą, że regulacja jest dla nich krzywdząca. Zapytaliśmy obecną na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju podsekretarz stanu Józefę Szczurek-Żelazko, czy resort odpowie na postulaty środowiska i znowelizuję obowiązujące przepisy.

Ustawa określa minimalne kwoty wynagrodzeń, te mogą być jednak większe, stąd trudno liczyć na nowelę aktu. To teoria. W praktyce zapewnienie nawet minimalnych stawek może okazać się trudne. Resort skutecznie gasi nadzieje dyrektorów na pomoc w zapewnieniu pracownikom minimalnych wynagrodzeń. Roszczenia płacowe powinny być skierowane do zarządzających podmiotami leczniczymi.

Podwyżki w gestii dyrektorów

Resort, odpowiedzialność za wzrost wynagrodzeń „przerzucił” na zarządzających szpitalami. Dla części podmiotów osiągniecie minimalnych wynagrodzeń nie będzie stanowiło problemu. Tam gdzie środków zabraknie, dyrektorzy muszą przygotować się na roszczenia a w konsekwencji strajki rozżalonego personelu medycznego. Na pomoc decydentów próżno będzie liczyć.

- Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu nie jest regulacją, która określa siatkę płac, czyli zamyka w pewnej przestrzeni minimalne i maksymalne wynagrodzenia, jest to ustawa, która reguluje w sektorze ochrony zdrowia minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego. Chciałabym podkreślić, że jest to wyjątkowa regulacja, bo w innych sektorach nie ma takiej gwarancji - ustawa w żaden sposób nie zamyka drogi do ustalania wyższych wynagrodzeń, to leży w kompetycji kierowników podmiotów leczniczych. Roszczenia mogą wystąpić wtedy jeżeli okaże się, że wynagrodzenia będą niższe niż przewiduje ustawa, ale powinny być one kierowane do dyrektora podmiotu, nie do ministra zdrowia. Dla pielęgniarek realizowane są dodatki 4 x 400 zł, nie widzę powodu żeby w sprawie podwyżek były roszczenia do skarbu państwa - przekazała nam Józefa Szczurek-Żelazko, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia.

Anna Grela

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz