NFZ przygotował program 1000 plus dla szpitali

08 Września 2017, 14:49

Szpital, który kupi dla pacjentów tańsze leki na WZW C i zmieści się w 27 tys. zł na pacjenta dostanie premię. To ma zachęcić szefów szpitali do efektywniejszej gospodarki lekowej, a firmy do obniżek. 

Po burzliwych dyskusjach wokół tego, czy preparaty do programu lekowego leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową powinny być kupowane centralnie, by zbić ich cenę, znaleziono inne rozwiązanie. Decyzje o zakupie tych czy innych leków pozostaną na poziomie placówek, ale równocześnie zmotywowano je by stosowały leki mieszczące się w przedziale cenowym do 27 tys. To może zaś spowodować, że firmy mające wyższe ceny albo będą na straconej pozycji albo obniżą ceny.

Przelicznik dla oszczędnych

Zgodnie projektem zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe), które dotyczy m.in. terapii HCV jeżeli całkowity koszt terapii danego pacjenta lekami finansowanymi w programie lekowym Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową nie przekracza 27 tys. zł, albo terapia dotyczy leczenia pacjentów ze zwłóknieniem wątroby sklasyfikowanym jako F3 lub F4 szpitale dostaną więcej pieniędzy za wykonaną diagnostykę. - Wartość produktu rozliczeniowego z katalogu ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych dla świadczenia o kodzie 5.08.08.0000079 Diagnostyka w programie leczenia  przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2) korygowana będzie o współczynnik 1,68 – wyjaśnia mecenas Marcin Pieklak z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka. Dodaje, że zarządzenie miałoby wejść w życie z data wsteczną, z dniem 1 września tego roku.

Wspomniana diagnostyka wyceniana na 28 pkt przy stawce 52 zł daje 1456 zł za pacjenta. Po wykorzystaniu przelicznika korygującego 1,68 dałoby to stawkę 2446,08 zł, czyli szpital zyskałby blisko tysiąc złotych.

3,5 mln zł oszczędności

Jak podkreśla Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego project NFZ wskazuje na całkiem nowe podejście i metodę marchewki zamiast kija. Pozostawia możliwość stosowania droższych leków, tam gdzie to niezbędne. – Zachęca jednak dyrektorów do prowadzenia efektywnej i racjonalnej gospodarki lekami – podkreśla ekspert.

Fundusz w uzasadnieniu projektu podkreśla, że „zmiany maja na celu zwiększenie dostępności do terapii dla pacjentów leczonych w ramach programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową poprzez dodatkowe premiowanie terapii krótszych i tańszych. Zmniejszenie kosztów terapii pozwoli na leczenie większej liczby pacjentów. Szacowana wysokość dodatkowych wydatków na przedmiotowe świadczenie w IV kwartale 2017 r. to ok. 3,5 mln. zł”.

Warto też wspomnieć, że w tzw. specustawie dotyczącej dotacji z budżetu państwa m.in. na skrócenie kolejek do wybranych świadczeń wskazano, że pieniądze mają trafić także na program lekowy WZW C.

Inne w kolejce

Zdaniem ekspertów, jeśli to rozwiązanie sprawdzi się w ramach WZW C może być zastosowane także w innych programach lekowych.

Aleksandra Kurowska

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz