NHS trwoni pieniądze na zatrudnianie podwykonawców

12 Września 2017, 13:26

Prywatne holdingi prowadzące szpitale dla NHS w ciągu ostatnich 6 lat zarobiły 831 mln funtów brutto. Tymczasem NHS cierpi na permanentny niedobór funduszy.

Według nowego raportu  Centrum Zdrowia i Interesu Publicznego około 8 procent wszystkich pieniędzy, które NHS zapłacił podwykonawcom „opuściło NHS w postaci zysku brutto i nie jest dostępne dla opieki nad pacjentem”. W raporcie podkreśla się również fakt, że obecnie obowiązuje 125 umów z holdingami, a  NHS zapłaci 80,8 mld funtów za korzystanie z tych aktywów.

Alternatywne rozwiązania

W ciągu najbliższych pięciu lat, prawie 1 mld z  funduszy podatników trafi do firm zewnętrznych. W dłuższej perspektywie jest to jednak bardzo niekorzystne finansowo dla NHS. Próbuje się obecnie wykupić umowy z holdingami używając kredytów sektora publicznego oraz opodatkować holdingi, aby odzyskać część pieniędzy. Rząd musi znaleźć alternatywne sposoby finansowania inwestycji długofalowych. Z jednaj strony politycy chcą oszczędzać na pacjentach, z drugiej strony wszystko trafia jednak do kieszeni prywatnych akcjonariuszy.

„Dostawcy NHS osiągnęli szczyt. Oburzające jest, że 800 mln funtów bardzo potrzebnych pieniędzy wyciekło do prywatnych firm” powiedział dr Chaand Nagpaul, z zarządu Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy. „Prywatne inicjatywy są nastawione wyłącznie na zysk. Rząd musi wykupić lub renegocjować umowy z holdingami” - dodał.

Magdalena Mroczek

Zródło: pharmatimes.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz