K.Głowala: specustawa we wtorek na rządzie

11 Września 2017, 12:26

Na jutrzejszym posiedzeniu rząd ma się zając specjalną ustawą, dzięki której do systemu ochrony zdrowia maja trafić dodatkowo blisko 3 mld zł. 

Jutro na posiedzeniu rządu będzie uzgadniany projekt pod nazwą „projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Jest to tak zwana specustawa, która jednorazowo zwiększa nakłady na ochronę zdrowia – wyjaśniła na dzisiejszej konferencji w NIL wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Specustawa przewiduje, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie jeszcze w tym roku 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skracanie kolejek. Kolejne pieniądze – maksymalnie 689,5 mln zł  - trafią na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną placówek medycznych.

W przypadku pieniędzy, które trafić mają do NFZ przeznaczone będą na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej skutkujące zwiększeniem liczby tych świadczeń, ze szczególnym uwzględnieniem: diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, leczenia zaćmy, endoprotezoplastyk, leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby WZW typu C.

Z kolei pieniądze na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, będą rozdysponowane ze szczególnym uwzględnieniem: instytutów badawczych, szpitali klinicznych, placówek onkologicznych, szpitali które mają zawartą umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego w profilu lub rodzaju komórek organizacyjnych neonatologia – trzeci poziom referencyjny. Pieniądze na sprzęt trafią też na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych oraz zakup dentobusów.

AS, AK

Foto: KPRM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

jeff Wtorek, 12 Września 2017, 11:07
A zatem pieniądze na wyposażenie mają trafić do placówek najlepiej wyposażonych w sprzęt i aparature, pogłebiając różnice wyposażenia i relatywnie pogarszając dostępność do diagnostyki dla przeciętnego obywatela, który lecz się w szpitalu powiatowym.