J.Gowin przeciw propozycji MON ws. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

13 Września 2017, 10:24

Jak informuje wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, po zgłoszonym przez niego sprzeciwie, wpływ MON na władze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będzie jednak mniejszy, niż zakładał to pierwotnie projekt ustawy przygotowany przez posłów PiS. Wczoraj projektem zajmowała się sejmowa Komisja Zdrowia i Komisja Obrony Narodowej.

Zgodnie z projektem wydział wojskowo-lekarski UM w Łodzi będzie miał swojego Prorektora, a nie dziekana jak to miało miejsce dotychczas. Będzie go powoływał Rektor na wniosek Ministra Obrony Narodowej, spośród kandydatów wskazanych przez MON. Tymczasem ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym mówi, że rektorzy i prorektorzy mogą być powoływani w drodze wyborów albo w drodze konkursu. Przepisy te jednak zostały wyłączone w poselskim projekcie ustawy dot. UM w Łodzi.

- Na skutek mojego sprzeciwu wczoraj pan minister Macierewicz zmodyfikował swój postulat. Już nie oczekuje, że rektor będzie powoływał prorektora czy dziekanów na wniosek Ministra Obrony Narodowej - to byłoby równoznaczne ze wskazywaniem tych osób przez ministra - tylko w porozumieniu z MON. To jest zasadnicza różnica – powiedział dziś w Polsat News Jarosław Gowin komentując dyskusję nad projektem. - Cieszę się, że minister Macierewicz zmodyfikował swoją propozycję - dodał wicepremier.

– Pogłoski o konflikcie między resortami są mocno przesadzone. Dostrzegamy ogromną potrzebę kształcenia lekarzy pola walki szczególnie w tej sytuacji jaką mamy. Ministerstwo popiera ten kierunek. Rozumiemy że powinna być współpraca między MZ i MON. Nasz sprzeciw wzbudza tylko ten punkt, w którym podważana jest autonomia Uniwersytetu. Zgłosiliśmy nasze uwagi w tym zakresie - mówił wczoraj obecny na posiedzeniu połączonych komisji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

AS

Źródło: Polsat News, Onet, Sejm

Foto: KPRM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz