Riposta Macierewicza do Gowina w sprawie UM w Łodzi

13 Września 2017, 17:06

Jak poinformowało dziś Ministerstwo Obrony Narodowej, resort popiera projekt zmian w ustawie o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w takim kształcie, w jakim został on przygotowany przez posłów PiS. Oznacza to, że MON nie uwzględnił w swoim stanowisku sprzeciwu wicepremiera Jarosława Gowina, który protestował przeciwko zbyt dużej ingerencji resortu obrony w wybór władz uczelni.

„Informujemy, że Minister Obrony Narodowej nie jest inicjatorem ani wnioskodawcą projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest to projekt poselski.

Jednocześnie informujemy, że MON pozytywnie ocenia i popiera projekt ustawy w wersji zaproponowanej przez wnioskodawców. Dotychczasowe informacje medialne jakoby MON zmieniło zdanie w tej sprawie są nieprawdziwe” – czytamy w krótkim komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przypomnijmy, że wczoraj na posiedzeniu połączonych Komisji Zdrowia i Obrony Narodowej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Według uzasadnienia zmiany, które znalazły się w projekcie miałyby służyć zwiększeniu wpływu MON na kształcenie wojskowych kadr medycznych oraz stwarzać możliwość dofinansowywania uczelni z resortowej kasy. Jednak zdaniem opozycji projekt jednocześnie w zbyt dużym stopniu ogranicza autonomię uczelni.

Do głosów krytyki przyłączył się także wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dziś rano w Polsat News poinformował: - Na skutek mojego sprzeciwu wczoraj pan minister Macierewicz zmodyfikował swój postulat. Już nie oczekuje, że rektor będzie powoływał prorektora czy dziekanów na wniosek Ministra Obrony Narodowej - to byłoby równoznaczne ze wskazywaniem tych osób przez ministra - tylko w porozumieniu z MON. To jest zasadnicza różnica – powiedział dziś w Polsat News Jarosław Gowin komentując dyskusję nad projektem. - Cieszę się, że minister Macierewicz zmodyfikował swoją propozycję - dodał wicepremier.

Jak wynika z komunikatu MON, zamieszanie w rządzie w tej sprawie nadal trwa. 

AS

Źródło: PAP, MON

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz