Bill Gates krytycznie o cięciach w zdrowiu

14 Września 2017, 9:47

Zdaniem Billa Gatesa propozycje prezydenta Trumpa dotyczące cięć budżetowych na globalne programy w zakresie zdrowia i rozwoju mogą powstrzymać lub nawet odwrócić pozytywne trendy  związane z ograniczeniem przypadków HIV i AIDS, malarii i ubóstwa.

Stany Zjednoczone odgrywają ważną rolę w pomocy zagranicznej w obszarze zdrowia. Rząd przeznacza na ten cel około 34 mld USD rocznie. Środki trafiają m.in. na programy walki z ubóstwem, dostępem kobiet do środków antykoncepcyjnych oraz inicjatywy w zakresie leczenia chorób zakaźnych.

Pozytywne efekty finansowania globalnych programów zdrowotnych widać w najnowszym raporcie opublikowanym przez Fundację Billa i Melindy Gates. Raport zawiera analizy trendów dotyczących ubóstwa, zgonów dzieci i zgonów z powodu zakażeń na całym świecie. Raport ma być publikowany co roku przynajmniej do 2030 r. w ramach kampanii, która ma zwrócić uwagę na znaczenie walki z globalnymi problemami zdrowotnymi.

Tymczasem administracja prezydenta Donalda Trumpa zaproponowała obniżenie globalnej pomocy USA do około 6,5 mld USD w 2018 roku. Inicjatywa USA skupiona na profilaktyce i medycynie pomogła obniżyć śmiertelność o 30 procent - czytamy w raporcie Gatesów. Dalsze finansowanie mogłoby jeszcze zmniejszyć śmiertelność do 0,06 na 1000. Ograniczenie finansowania doprowadziłoby jednak do wzrostu liczby zgonów.

AS

Źródło: Fox News

Foto: tt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz