MZ: szkoła ma być przyjaźniejsza chorym przewlekle dzieciom

14 Września 2017, 12:16

W ramach specustawy, której drugie czytanie odbędzie się w Sejmie prawdopodobnie już dziś, 134 mln zł ma trafić na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

-  Chcemy aby w każdej szkole, nawet w tych najmniejszych był taki gabinet  - mówił Konstanty Radziwiłł. Podkreślał, że chodzi nie tylko o profilaktykę, ale też zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom o szczególnych potrzebach.

- Polska szkoła ma być bardziej przyjazna dla dzieci niepełnosprawnych i chorych przewlekle – podkreślał na konferencji prasowej. 

Ustawa ureguluje zasady

Resort zdrowia chce też uregulować kwestie medycyny szkolnej. Ma już projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest już po uzgodnieniach wewnętrznych w MZ. 

W docelowym akcie prawnym znaleźć się mają m.in.:

  • zasady współpracy szkolnych gabinetów z właściwym lekarzem POZ,
  • tworzenie schematów systemu medycyny szkolnej w oparciu o doświadczenia Instytutu Matki i Dziecka,
  • podział odpowiedzialności w sposobie finansowania między budżet państwa, budżet samorządów i płatnika publicznego.

Stomatolog z nowymi zadaniami

Nowa ustawa określi też m.in. zadania lekarza dentysty sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniem. Będą obejmować:

  • edukację i promocję zdrowia jamy ustnej oraz udział w realizacji programów polityki zdrowotnej w zakresie zdrowia jamy ustnej;
  • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej;
  • profilaktykę i leczenie stomatologiczne;
  • współpracę z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną i dyrektorem szkoły w zakresie edukacji zdrowotnej oraz profilaktyki próchnicy zębów u uczniów.
  • przekazywanie pielęgniarce środowiska nauczania i wychowania albo higienistce szkolnej informacji o wydanych uczniowi zaleceniach i planowanym dalszym postępowaniu.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz