Rusza kampania certyfikacji usług dla seniorów

14 Września 2017, 14:35

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) oficjalnie zainicjował dziś kampanię informacyjno-edukacyjną dotyczącą certyfikatu OK SENIOR przyznawanego sprawdzonym produktom i usługom adresowanym do osób starszych. To pierwszy w Europie tego typu znak jakości, przyznawany według ściśle określonych merytorycznych kryteriów, o który mogą ubiegać się zarówno największe przedsiębiorstwa, jak i firmy z sektora MŚP. 

Znak Jakości OK SENIOR to program certyfikacji personelu, dóbr i usług skierowanych do osób starszych. Ma on pozwolić seniorom i ich rodzinom na szybką identyfikację tych ofert, które spełniają cztery kryteria – są bezpieczne, zrozumiałe (czytelne w odbiorze tak, by osoby starsze były świadome tego, co kupują), potrzebne (czyli odpowiadające rzeczywistym potrzebom, chroniące przed nadużyciami) oraz przystępne (dostępne na rynku bez ograniczeń, a przy tym z czytelnym przekazem ofertowym oraz przystępnym serwisem posprzedażowym).

Kto może ubiegać się o certyfikat

O certyfikat mogą ubiegać się wszystkie firmy obecne na polskim rynku, które chcą oferować produkty i usługi dla seniorów – zarówno największe spółki, jak i najmniejsi przedsiębiorcy reprezentujący sektor MŚP. Warunkiem jest przejście całego procesu merytorycznej weryfikacji, którego pierwszym elementem jest audyt. Zbadane produkty czy usługi danego podmiotu podlegają nadzorowi oraz widnieją w ogólnopolskim wykazie certyfikowanych dóbr i usług ze znakiem jakości dostępnym na www.oksenior.pl. Pierwszy certyfikat został wydany w marcu 2017 roku i do dziś 36 podmiotów ma prawo posługiwania się tym znakiem.

Ruszyła kampania edukacyjna

Istotnym elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej programu certyfikacji będą wykłady skierowane do seniorów, prowadzone w ramach tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W ramach kampanii odbywać się będą także lokalne fora seniorów na szczeblu gminnym lub powiatowym, na które zapraszane będą m.in. lokalne władze, rady seniorów, organizacje pozarządowe itp. Kolejnym elementem kampanii będą Paszporty OK SENIOR zawierające najważniejsze informacje dla seniorów na temat zasad bezpieczeństwa; przywilejów z racji wieku, wykaz najważniejszych instytucji, gdzie Senior może uzyskać pomoc oraz pomocną listę podręcznych telefonów i adresów. W ramach kampanii wśród seniorów mają być dystrybuowane naklejki do umieszczenia po wewnętrznej stronie drzwi mieszkania czy domu, przypominających o tym, jak się zachować, kiedy do drzwi puka nieznajomy. Ich rolą będzie przypominanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i krokach postępowania w takiej sytuacji.

W Polsce mieszka obecnie 8,8 mln osób po 60-tym roku życia. W 2050 roku Polskę zamieszkiwać będzie 13,7 mln seniorów. 

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz