Gryza: Większość umów ze szpitalami została podpisana

14 Września 2017, 17:08

Szpitale otrzymały propozycje finansowe pod koniec sierpnia. Do 15 września miały potrwać ostateczne ustalenia dotyczące wysokości zaproponowanych przez NFZ ryczałtów. Jak deklarował dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Gryza, proces podpisywania umów ze szpitalami, które znalazły się w sieci przebiega sprawnie. 

- W tej chwili jesteśmy w momencie przygotowywania do podpisu ministra rozporządzenia w sprawie docelowego wzoru określającego ryczałt i rozporządzenia dotyczącego ogólnych warunków umów. Konsultacje zakończyły się 11 września. Jesteśmy na etapie podejmowania ostatecznych decyzji w sprawie wzoru – mówił dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

- Oprócz tego w tej chwili trwają rozmowy dotyczące wyliczenia kwoty umowy na czwarty kwartał tego roku, czyli pierwszy okres rozliczeniowy w sieci szpitali. Te rozmowy maja trwać do 15 września. Być może w niektórych przypadkach to zostanie przedłużone. Można powiedzieć że podpisywanie załączników finansowych przebiega sprawnie. W skali kraju większość umów została podpisana, natomiast oczywiście są wyjątki, gdzie te rozmowy jeszcze trwają – mówił wiceminister zdrowia.

- Różnie wygląda sytuacja w poszczególnych oddziałach NFZ – wyjaśnił wiceminister Piotr Gryza pytany o procedurę konkursową w poszczególnych oddziałach NFZ. W województwie pomorskim i małopolskim dyrektorzy ogłosili konkursy w pozostałych zakresach świadczeń i te konkursy trwają. W pozostałych oddziałach albo wszystkie umowy zostały aneksowane na pół roku albo częściowo są przeprowadzane konkursy na świadczenia, które nie zostały zabezpieczone poprzez system zabezpieczenia. W kilku oddziałach mimo aneksowania umów, dyrektorzy wykorzystują instrument stworzony przez ministra zdrowia i ogłaszają konkursy na profile specjalistyczne.

Przypomnijmy, że przepisy wprowadzające sieć szpitali wchodzą w życie już od 1 października. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Foto: zdrowie.gov.pl

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz