Dadzą przykład i zaszczepią się przeciwko grypie

15 Września 2017, 9:25

Zgodnie z apelem Naczelnej Rady Lekarskiej o podejmowanie działań proszczepiennych, lekarze i lekarze dentyści z Naczelnej Izby Lekarskiej kontynuują akcję „Lekarze dają przykład” i zaszczepią się przeciwko grypie. 

Szczepienia odbędą się 15 września br. w siedzibie NIL w Warszawie, to jest w dniu posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej. Prezes Maciej Hamankiewicz zapytany przez Politykę Zdrowotną o cel akcji, powiedział:

- Chcemy jako lekarze i lekarze dentyści działający w organach samorządu lekarskiego dać przykład innym lekarzom, a także społeczeństwu polskiemu, że propagujemy ideę szczepień nie tylko teoretycznie, lecz również praktycznie. Tak jak w zeszłym roku publicznie zaszczepiliśmy się przeciwko pneumokokom, tak w tym roku zaszczepimy się przeciwko grypie. Nie możemy zapominać o dobrodziejstwie płynącym ze szczepień. Patrząc na kraje, w których choroby zakaźne wybuchają na skutek rezygnacji ze szczepień, powinniśmy jako państwo zadbać o bezwzględną obowiązkowość szczepień. Nie można ukrywać, że Polska ma problem ze szczepieniami i nie pomagają temu ogromne bilboardy na autostradach wykupione przez antyszczepionkowców z hasłem „szczepienia czy ludobójstwo?”, czy pomysły organizowania konferencji antyszczepionkowych w Sejmie RP. Państwo polskie powinno wziąć za przykład Włochy, gdzie wprowadzono zaświadczenia obowiązkowe o wykonaniu szczepień u dzieci przyjmowanych do żłobków i przedszkoli. I o ile we Włoszech stało się to po zanotowaniu wzrostu zachorowań np. na odrę, o tyle w Polsce powinniśmy to wprowadzić, zanim opanują nas choroby wynikające z unikania szczepień.

W sierpniu br. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola oraz szkoły zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych.

Ewa Szarkowska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz