Pracownicy NHS domagają się podwyżek

15 Września 2017, 10:41

Do brytyjskiego rządu trafił apel pracowników medycznych zatrudnionych w NHS dotyczący wzrostu wynagrodzeń. Pracownicy reprezentowani przez związki zawodowe domagają się podniesienia pensji przynajmniej o 3,9 proc i wyrównania w wysokości 800 funtów. 

Czternaście związków zebrało się razem, aby zaapelować o wzrost wynagrodzeń pracowników służby zdrowia. Zgodnie z ich wyliczeniami wynagrodzenia spadły o 15 proc. od 2010 roku, po uwzględnieniu inflacji. Koszty podwyżek wyniosłyby 2,5 mld funtów.

Zdaniem wielu brytyjskich ekspertów pensje pracowników ochrony zdrowia są za niskie. Podwyżki mogłyby też pomóc rozwiązać narastający na Wyspach problem braku kadr medycznych. Dodatkowo kryzys może się zaostrzyć po Brexicie.

Rzeczniczka rządu powiedziała: "Pracownicy sektora publicznego, w tym pracownicy NHS, wykonują fantastyczną robotę, a rząd zobowiązuje się do zapewnienia dalszego dostarczania usług publicznych”. Według niej rząd będzie dokładał starań, żeby system ochrony zdrowia był sprawiedliwy i dostępny dla wszystkich podatników.

Dodała też, że ​​kwestia podwyżek wynagrodzeń zostanie "omówiona i uzgodniona" w ramach procesu budżetowego "we właściwym czasie".

AS

Źródło: BBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz