Szpitale bardziej zadłużone - nowe dane MZ

15 Września 2017, 12:42

Ponad 1,8 mld zł - tyle wynosiły zobowiązania wymagalne samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na koniec pierwszego półrocza 2017 r. To o 6,4 proc. więcej niż kwartał wcześniej (ok. 108 mln zł)

1,2 mld zł stanowiły zobowiązania wymagalne samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez samorządy. Resztę wygenerowały placówki organów centralnych. 

Biorąc pod uwagę dane historyczne poziom zobowiązań jest podobny (a nawet nieco lepszy) co rok wcześniej, na koniec czerwca 2016 r. 

Nieopłacone dostawy i usługi

Szpitale zalegają z płatnościami głównie dostawcom. Zobowiązania z tego tytułu wynosiły na koniec czerwca 1,634 mld zł, czyli o 125 mln zł więcej niż na koniec marca. To wzrost o 8,3 proc. 

Biorąc pod uwagę charakterystykę szpitali szybciej zadłużenie wobec dostawców rosło w placówkach samorządowych - o ponad 9,3 proc. w ciągu kwartału. 

Ten rok może być dobry?

Jeżeli zapowiedzi resortów zdrowia i rozwoju w sprawie zapłaty za nadwykonania zostaną zrealizowane, w tym roku pierwszy od dawna grudzień może być zamknięty przez placówki z lepszym wynikiem niż półrocze.

Przedstawiciele rządu twierdzą, że jeszcze w tym roku mogą zostać zapłacone nadwykonania za pierwsze trzy kwartały roku. Kwota na ten cel może wynieść według deklaracji nawet 1-1,5 mld zł, ale decyzje będą zapadać po 15 października. Wtedy będą nowe dane dotyczące wykonania budżetu państwa na ten rok. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz