Sejm uchwalił zdrowotną specustawę

15 Września 2017, 13:41

Po trwających zaledwie dwa dni pracach parlamentarnych, Sejm uchwalił dziś zdrowotną specustawę dotyczącą dofinansowania systemu ochrony zdrowia kwotą 281,8 mln zł. Dodatkowe środki mają być przeznaczone m.in. na sprzęt medyczny dla kluczowych szpitali i na dentobusy.

Za ustawą zagłosowało 376 posłów, wstrzymało się 22, 3 było przeciw

W trakcie prac parlamentarnych do projektu zostały zgłoszone trzy poprawki. Dwie z nich – zgłoszone przez klub Platformy Obywatelskiej – dotyczyły wprowadzenia zapisu, na podstawie którego do systemu miałoby trafić w sumie 900 mln zł w ciągu trzech lat na skrócenie kolejek. Klub Kukiz’15 chciał natomiast usunięcia zapisów o finansowaniu obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom. Wszystkie trzy poprawki zostały negatywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję Zdrowia, a dziś przepadły także w głosowaniu na posiedzeniu plenarnym.

- To jest tylko część kwoty, które planujemy przeznaczyć na wydatki inwestycyjne – deklarował dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Maksymalny limit wydatków budżetu państwa dla części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia- 147,8 mln zł oraz dla części będącej w dyspozycji wojewodów - 134 mln zł.

Jaki będzie podział pieniędzy 147,8 mln zł?

63,8 mln zł trafi na zakup sprzętu w zakresie onkologii, pediatrii i chirurgii dla oddziałów klinicznych w szpitalach klinicznych i na bazie obcej oraz centrów onkologii. Kolejne 60 mln zł to koszt zakup sprzętu i aparatury dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Od 12 do 24 mln zł to planowany koszt zakupu 16 dentobusów, po jednym dla każdego województwa w zależności od ceny dentobusu. Udostępnianie dentobusu przez wojewodę następować będzie nieodpłatnie, a wszelkie koszty utrzymania i eksploatacji ww. pojazdów będą pokrywane przez świadczeniodawców, którym zostaną one udostępnione.

Na co trafi 134 mln zł za pośrednictwem wojewodów?

Kwota 134 mln zł ma trafi na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w 20 tys. szkół (wg dostępnych informacji szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego jest ok 23 tys., w części z nich są już gabinety profilaktyki zdrowotnej). Koszt wyposażenia gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkole, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej wynosi 6700 zł i tyle maksymalnie placówka dostanie z budżetowych pieniędzy. 

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie. Można się spodziewać, że będą one prowadzone równie szybko, jak w Sejmie. 

Aleksandra Smolińska

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz