Dodatkowe 764 mln na świadczenia. Jest zarządzenie NFZ

15 Września 2017, 14:56

Prezes NFZ podpisał zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego i uruchomienia 764 mln zł z rezerwy.

Podpisane przez Andrzeja Jacynę zarządzenie zwiększa planowane na 2017 rok koszty świadczeń opieki zdrowotnej w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia o łączną kwotę 764 185 tys. zł. Środki pochodzą z funduszu zapasowego NFZ.

Podział środków pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ oparto na algorytmie ustalonym na potrzeby planu finansowego na rok 2017. Największą kwotę dostanie oddział na Mazowszu – 110 mln zł, Śląsk – 92 mln zł i Wielkopolska – 68 mln zł. Najniższą kwotę otrzyma oddział w Zielonej Górze – 19 mln zł, w Opolu – 18 mln zł i w Białymstoku – 23 mln zł.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Radziwiłła, dodatkowe środki trafią w czwartym kwartale tego roku na skrócenie kolejek w przypadku leczenia zaćmy, endoprotezoplastyki, diagnostyki obrazowej i leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Dodatkowo już w trzecim kwartale Fundusz zwiększy nakłady na finansowanie świadczeń udzielanych w specjalistycznych oddziałach dziecięcych, w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz „nielimitowane” świadczenia diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego na podstawie karty DiLO. 

- Zależy nam na tym, aby dzięki tym dodatkowym środkom skrócić kolejki osób oczekujących na zabiegi, szczególnie tam, gdzie czas oczekiwania był największy - podkreśla Andrzej Jacyna p.o. prezesa NFZ. 

NFZ liczy, że w przypadku zaćmy dodatkowe pieniądze pozwolą na sfinansowanie leczenia - jeszcze w tym roku - 46 tys. dodatkowych pacjentów. W przypadku tomografii komputerowej, dzięki dodatkowym środkom można będzie przeprowadzić badanie u ponad 82 tys. pacjentów. Pozwoli to skrócić kolejki o 43 proc. wszystkich oczekujących. Z kolei dodatkowe środki przeznaczone na badanie rezonansem magnetycznym tj. pozwolą na sfinansowanie ponad 91,6 tys. świadczeń - czyli o prawie 1/3 skróci się kolejka oczekujących.

Zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2017 rok

Aleksandra Smolińska

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

judyta Poniedziałek, 18 Września 2017, 8:25
rezerwa jest po to, aby w trudnym roku spadku składek nie było mniej swiadczęń. Jak wykorzystają rezerwę to co zrobi NFZ gdy składki spadną?????