Lekarze chcą od rządu ustawy ograniczającej czas pracy

18 Września 2017, 9:50

Dziś do premier Beaty Szydło trafił apel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego lekarzy. Związek domaga się od rządu pilnego przedstawienia projektu ustawy, która ograniczałaby czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo wraz z nadgodzinami bez względu na liczbę miejsc pracy i formę zatrudnienia.

Oznacza to, że projekt, którego domaga się od rządu OZZL dotyczyłby także lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych i na kilku etatach jednocześnie. 

„Przepracowani lekarze stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla swoich pacjentów. Dlatego postulowane przez nas ograniczenia powinny zostać wprowadzone przede wszystkim ze względu na dobro pacjenta, które – zgodnie z deklaracjami Pani Premier – ma być priorytetem obecnego rządu".

Jak przypomina OZZL niedawno minister zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdził, że „jest za dużo wolnego rynku w służbie zdrowia”. Związek oczekuje zatem, że jego postulat będzie przyjęty bez zastrzeżeń i jak najszybciej. 

"To prawda, że lekarze podejmują prace poza etatem nawet w swoim szpitalu czy w innych placówkach. Ale uregulowanie tej kwestii wydaje się niemożliwe, choć obecnie toczy się w UE dyskusja, żeby ;lekarzy traktować tak jak np kierowców ciężarówek i kontrolować ich czas pracy przez swego rodzaju tachografy. Kłopot jest jeszcze jeden - zarówno w Polsce, jak i w całej Unii mamy za mało lekarze. I trzeba pomyśleć jak stworzyć regulacje, które z jednej strony zabezpieczą lekarzy przed przepracowaniem, a z drugiej nie dopuszcza do sytuacji, w której lekarzy po prostu zabraknie." - tak o regulacji czasu pracy mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

AS

Źródło: OZZL

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz