Raport: Choroby serca wciąż największym zabójcą. Choroby zakaźne w dół

18 Września 2017, 11:31

Choroby serca wciąż znajdują się na szycie listy najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jak podkreślają eksperci, wiele z nich to skutek złej diety i nieprawidłowych nawyków. Ale są też dobre wiadomości. Coraz mniej osób umiera z powodu chorób zakaźnych.

Według najnowszego raportu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) na Uniwersytecie w Waszyngtonie, jest coraz mniej zgonów z powodu chorób zakaźnych, takich jak AIDS czy malaria. „Nasze ustalenia wskazują na to, że ludzie żyją dłużej, a w ciągu ostatniej dekady zmniejszyła się liczba zgonów wśród najbardziej śmiertelnych schorzeń” – mówi dyrektor IHME dr. Christopher Murray.

Największe zagrożenia dla zdrowia

Zmniejszyła się też śmiertelności wśród dzieci. Mniej niż 5 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat zmarło w 2016 r. Dla porównania w 1970 r. zmarło aż 16,4 mln. Mimo tych optymistycznych statystyk, eksperci ostrzegają, że wciąż nie poradziliśmy sobie z trzema największymi zagrożeniami zdrowotnymi, czyli otyłością, chorobami psychicznymi, w tym nadużywaniem substancji psychoaktywnych i z konfliktami zbrojnymi.

Większość przedwczesnych zgonów na świecie jest spowodowana chorobami serca. W 2016 roku około 9,5 miliona osób umierało na choroby serca, co stanowiło 19 procent w ciągu  ostatnich 10 lat. Jak wskazują eksperci, wiele przyczyn bierze się ze złych nawyków. Na przykład tytoń był odpowiedzialny za ponad 7,1 milionów zgonów. Jeden na 5 zgonów był spowodowany nieprawidłową dietą. Ponadto wysoki poziom glukozy we krwi, wysokie ciśnienie krwi, wysoki wskaźnik masy ciała i wysoki cholesterol całkowity znalazły się w pierwszej dziesiątce czynników ryzyka śmierci wśród mężczyzn i kobiet na całym świecie. Cukrzyca w 2016 roku zabiła 1,4 mln osób.

Gdzie żyje się najdłużej, a gdzie najkrócej?

Według raportu przeciętna średnia długość życia kobiet wynosi 75,3 lat i 69,8 roku dla mężczyzn. Japonia ma najwyższą długość życia (83,9 dla obu płci). W Środkowej Afryce żyje się średnio najkrócej -  50,2 lata. Od 1970 roku średnia długość życia mężczyzn podniosła się o 13,5 roku, a kobiet aż o 15 lat.

Średnia prognozowana długość życia w USA dla osoby urodzonej w 2016 roku wynosi 76 lat (dla mężczyzn) i 81 lat (dla kobiet). Podobne prognozy dotyczą na przykład Czech. Amerykański mężczyzna, który ma teraz 65 lat, może spodziewać się dalszych 18 lat życia. Kobieta może oczekiwać, że przeżyje jeszcze 20 lat. W Kanadzie średnia długość życia wynosi blisko 80 lat dla mężczyzn i 84 lata dla kobiet. We Francji jest to odpowiednio 79 i 85 lat.

Choroby zakaźne już nie takie groźne

Mniej osób umiera na choroby zakaźne z powodu lepszych metod leczenia, takich jak antybiotyki i leki przeciwwirusowe oraz szczepionki. Wyjątek stanowi denga, która spowodowała śmierć o ponad 80 proc. więcej osób w 2016 roku w porównaniu z rokiem 2006. Jak podkreślają eksperci wirus przenoszony przez komary jest bardziej powszechny ze względu na zmiany klimatyczne. Nie ma też skutecznego leczenia. Jednocześnie zgony z powodu HIV i AIDS spadły o 45 proc. od 2006 roku, a z powodu malarii – o 25 proc.

Od 2006 r. liczba zgonów spowodowanych konfliktem zbrojnym i terroryzmem wzrosła znacząco, osiągając 150 500 w 2016 r. To jest 143-procentowy wzrost w ciągu ostatnich 10 lat.

Są też najnowsze dane, które ilustrują wzrost liczby ludności. W 2016 r. Urodziło się 128,8 miliona niemowląt, a 54,7 milionów osób zmarło.

AS

Źródło: NBCNews

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz