Duże zmiany w kasach fiskalnych. Obowiązkowa wymiana na nowe

18 Września 2017, 15:50

W nowelizacji ustawy o VAT wprowadzony zostanie nowy typ kas – online. Chodzi o to, by informacje o transakcji od razu trafiały do fiskusa, co ma ukrócić nadużycia. Wszystkie kasy będą musiały zostać wymienione na nowe.

Ustalono jednak, że nie będzie to jednorazowa zmiana, wbrew temu co początkowo zakładano. Ostatecznie staną się jedyną formą zapisu. Obecnie używane kasy z rolką papierową oraz te z elektronicznym zapisem transakcji będą zastępowane kasami online stopniowo.

Papierowe do lamusa

Kasy z zapisem transakcji na rolce papieru według planów resortu finansów sprzedawane będą tylko do końca 2018 r.  Podatnicy będą mogli z nich korzystać do zapełnienia pamięci, a potem niezbędna będzie wymiana. Przy tym dla niektórych branż określono konkretne, skrócone terminy. Kasy online będą musiały być już od 1 stycznia 2019 r. na stacjach benzynowych oraz w firmach świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Od 1 lipca 2019 r. Obowiązek ten będzie dotyczył firm gastronomicznych i budowlanych. Od początku 2020 r. kasy on-line będą obowiązkowe w podmiotach świadczących usługi kosmetyczne, fryzjerskie, fitness oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

E-zapis nieco dłużej

Dla kas z zapisem elektronicznym zapisem kopii przepisy dotychczasowe będą stosowane do 31 grudnia 2023 r. Nowe kasy prześlą automatyczne dane o sprzedaży do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co 2 godziny. 

Planowany termin wejścia w życie nowego rozporządzenia to 1 stycznia 2018 r.   

90 proc. dopłaty

Resort finansów planuje jednak, że przedsiębiorcy wymieniający kasy będą dostawać zwrot 90 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł na kasę. By nie stracić tej ulgi niezbędne będzie wykorzystanie kasy przez co najmniej cztery lata. Obecnie limit dopłaty to 700 zł, a obowiązek wykorzystania kasy to trzy lata.

Aleksandra Kurowska

Źródła:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz