Dyskusja rządu z pacjentami o dostępności terapii w onkologii

19 Września 2017, 10:31

Powstanie sieci ośrodków referencyjnych, przygotowanie analizy kosztów dostosowania refundacji do międzynarodowych wytycznych i monitorowanie skuteczności leczenia – to rozwiązania, na które czekają pacjenci. Jak podkreślają po spotkaniu w Kancelarii Premiera - jest szansa, że rząd zrealizuje przedwyborcze obietnice. 

Pod koniec ubiegłego tygodnia miało miejsce spotkanie pomiędzy przedstawicielami Fundacji Onkologicznej Alivia oraz szefową KPRM Beatą Kempą i wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem. - Omówiliśmy m.in. kwestię bardzo ograniczonej dostępności leków onkologicznych w Polsce, możliwość wprowadzenia świadczeń kompleksowych, wdrażanie systemu zarządzania w oparciu o dane oraz możliwość włączenia edukacji zdrowotnej do szkół – mówi Agata Polińska z Fundacji Alivia, i dodaje – Jestem zbudowana słowami Pani Minister Beaty Kempy, która rozumie w jak trudnej sytuacji znajduje się pacjent onkologiczny i jakiej pomocy ze strony państwa potrzebuje. Cieszy także otwartość Pana Ministra Tombarkiewicza, który przedstawił spójną wizję zmian polskiej onkologii.

Prace już się rozpoczęły

W MZ toczą się prace nad świadczeniem kompleksowego leczenia raka piersi. Jego wdrożenie jednak kilkukrotnie przekładano. Pacjenci wspólnie z ekspertami już zapowiadają prace nad kolejnymi podobnymi rozwiązaniami. Niebawem do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która umożliwi uzależnienie finansowania opieki od efektywności i bezpieczeństwa w poszczególnych ośrodkach. Podczas spotkania w KPRM zapowiedziano, że system ten będzie uwzględniać monitorowanie opinii pacjentów.

Pod koniec roku ministerstwo ma też podjąć decyzję czy w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych sfinansować tworzenie rejestrów klinicznych w onkologii, zgodnie z rekomendacją ekspertów, popieraną przez organizacje wspierające pacjentów onkologicznych.

Jest lepiej, ale to wciąż za mało

Jednak, jak podkreślają pacjenci, nie wszystkie problemy zostały dostrzeżone przez resort zdrowia. Dotyczy to np. ograniczonej dostępności leków onkologicznych w Polsce. Jak wynika z raportu Fundacji z marca br. ponad połowa leków rekomendowanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe nie jest w ogóle dostępna dla polskich pacjentów. Kolejne 20-30% jest dostępna z ograniczeniami. Ostatnie pozytywne decyzje refundacyjne, chociaż korzystne dla pacjentów, nie zmieniają całego obrazu, w szczególności wobec przedłużania się prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej oraz dokumentem strategicznym polityki lekowej państwa. - Pani Minister poprosiła resort zdrowia o przygotowanie analizy jaki byłby koszt dostosowania list refundacyjnych do wytycznych towarzystw naukowych. Liczymy, że kolejnym krokiem będzie określenie ścieżki dojścia do tego stanu, krok po kroku – mówi Agata Polińska.

Aleksandra Smolińska

Źródło: mat/pras

Foto: KPRM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz