Specustawa przyjęta przez senacką KZ bez poprawek

20 Września 2017, 13:22

Dziś senacka Komisja Zdrowia zajęła się projektem zdrowotnej specustawy. Po jej wejściu w życie do systemu mają trafić dodatkowe środki, które przede wszystkim zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego. Projekt został przyjęty przez KZ bez poprawek.

- Ustawa jest rzeczywiście istotna, bo od lat mamy niedobory w ochronie zdrowia w różnych obszarach. Celem jest poprawa jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Główny ciężar tej ustawy to umożliwienie ministrowi zdrowia przekazywanie środków na sprzęt medyczny, nie tylko placówkom medycznym podlegającym bezpośrednio MZ. Stan wyposażenia placówek jest wciąż niezadowalający. Należy zapobiegać wyeksploatowaniu sprzętu i stosować najnowsze technologie. Zdaje sobie sprawę, że jest jeszcze cały szereg innych potrzeb – mówił minister K. Radziwiłł na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji.

Część pieniędzy MZ planuje rozdysponować w ramach przetargów centralnych, ale część szpitale będą mogły wydać same. – Oczywiście będziemy patrzeć szpitalom na ręce, żeby nie sprzeniewierzyć tych pieniędzy - zadeklarował Radziwiłł.

Jak przypomniał minister zdrowia, pieniądze ze specustawy muszą być wydane do końca roku, a większość zaplanowanych działań wymaga przygotowania postępowań przetargowych. Radziwiłł zwrócił się do senatorów o przyjęcie ustawy bez poprawek. Wniosek został przyjęty jednogłośnie. 

W tym tygodniu ustawa trafi pod obrady na posiedzeniu plenarnym Senatu. 

AS

Źródło: Senat

Foto: Senat/M.Józefaciuk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz