Sejm rozpoczyna prace nad ustawą o POZ

22 Września 2017, 11:31

W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Pierwsze czytanie zostało zaplanowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia jest pierwszą próbą ustawowego uregulowania kwestii związanych z podstawową opieką zdrowotną w Polsce. Prace nad nim trwały od wielu miesięcy. Kilka tygodni temu ustawę przyjął rząd.

Projekt dotyczy zapewnienia wysokiej jakości POZ oraz stworzenia warunków umożliwiających finansowe motywowanie świadczeniodawców udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości udzielanych świadczeń oraz zdefiniowania roli i miejsca POZ w systemie ochrony zdrowia i poprawy jej organizacji i funkcjonowania.

Wiadomo już, że w projekcie będą poprawki. Premier Beata Szydło w ubiegłym tygodniu poleciła ministerstwu rezygnację z zapisu, według którego pediatrzy w POZ mogliby leczyć tylko te dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia. W projekcie jest jeszcze wiele kwestii, które wzbudzają kontrowersje w środowisku. Należy do nich miedzy innymi organizacja opieki koordynowanej nad pacjentami i funkcjonowanie zespołów w POZ.

Pierwsze czytanie zostało zaplanowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu w środę, 27 września. Projekt będzie uzasadniał minister zdrowia. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz