Gasiuk-Pihowicz (.Nowoczesna) o nowym ministrze: Zna się na systemie, szkoda że manifestuje poglądy ideologiczne

09 Listopada 2015, 15:31

Jest to osoba, która ma wykształcenie medyczne, jest lekarzem, z całą pewnością zna się na systemie ochrony zdrowia i to są pozytywne przesłanki.  Wielokrotnie wypowiadał się też pozytywnie o możliwości wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń, co jest też naszym postulatem. Widzimy tu zatem możliwości współpracy. To co nas niepokoi to fakt, że jako lekarz bardzo otwarcie prezentuje swoje poglądy ideologiczne, co może być niebezpieczne dla pacjentów, którzy mają inne poglądy  a będą chcieli korzystać z publicznej ochrony zdrowia - tak oceniła powołanie Konstantego Radziwiłła na stanowisko Ministra Zdrowia, Kamila Gasiuk-Pihowicz - posłanka Nowoczesnej.

Zapytana o oczekiwania wobec nowego ministra powiedziała: - Sprawa najważniejsza to jest zmiana perspektywy. Teraz w systemie ochrony zdrowotnej w Polsce najważniejszy był właśnie sam system – świadczeniodawcy, świadczeniobiorcy – a nam zależy najbardziej na tym, żeby w centrum tego systemu znalazł się pacjent. Długo czeka się w kolejkach, pacjent jest traktowany przedmiotowo. Pieniędzy zawsze w systemie opieki zdrowotnej będzie mało, ale teraz są one marnotrawione. To czego zatem oczekujemy od nowego ministra zdrowia to przede wszystkim ukrócenie marnotrawstwa pieniędzy, skrócenia kolejek i podmiotowego traktowania pacjentów i to są dla nas najważniejsze sprawy.

Jej zdaniem proponowana przez PiS likwidacja NFZ i powrót do budżetowego finansowania to nie są dobre pomysły:  –  Nie, dlatego że to są te same pieniądze, tylko one będą pochodziły z różnych źródeł.  Budżetowanie opieki zdrowotnej się nie sprawdziło. Taki system już funkcjonował i wszyscy wiemy, że to jest trochę tak, że wszystko zależy od tego jaką siłę przebicia w rządzie ma dany minister zdrowia, a minister zdrowia nigdy nie był tym najważniejszym ministrem w rządzie. W konsekwencji także budżet jakim dysponował też nigdy nie był budżetem wystarczającym na wszystkie potrzeby. Uważamy więc, że  jest to tylko kolejna zmiana administracyjna, która nie będzie za sobą niosła realnych korzyści dla pacjenta. Ważne jest wprowadzanie coraz większej konkurencyjności i nasze postulaty dotyczące podzielenia NFZ na cztery konkurujące ze sobą fundusze, wprowadzają ten element konkurencyjności, który w konsekwencji przyniesie też podwyższenie jakości usług dla pacjentów.

Gasiuk-Pihowicz negatywnie ocenia także propozycje  podniesienia składki na ubezpieczenia zdrowotne:  –  To nie jest dobry pomysł ponieważ tak jak mówiłam w systemie jest bardzo dużo pieniędzy, które są marnotrawione i naprawdę opiekę zdrowotną w Polsce da się zorganizować  lepiej za te same pieniądze.

Rozmawiała: Agnieszka Gołąbek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz