Drastycznie wzrosła liczba zachorowań na WZW typu A

25 Września 2017, 15:27

Wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Mowa o 40-krotnym wzroście zachorowań.

Z danych NIZP-PZH wynika, iż w okresie od 1 stycznia do 15 sierpnia 2017 r. zanotowano 912 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, popularnie zwane żółtaczką pokarmową lub choroba brudnych rąk. Stanowi to 40-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku.

Najwyższy wynik od lat

Przez lata sytuacja epidemiologiczna w przypadku zachorowań na WZW typu A w Polsce była stabilna. W ubiegłym roku liczba zachorowań wyniosła zaledwie 35 przypadków - zapadalność była najniższa od lat. Dla porównania w 2015 r. zarejestrowano 49 przypadków infekcji. Najwyższy wzrost zachorowań odnotowano w 2009 r. i wyniósł on 652 przypadki, co stanowiło zapadalność 1,71 na 100 tys. ludności. Zarejestrowana do sierpnia tego roku liczba chorych znacznie przekracza ówczesną liczbę zachorowań. Obecny wskaźnik zapadalności już teraz wynosi 2,37 przypadków na 100 tys. ludności.

Lekarze przestrzegają

Jedyną metodą zapobiegania infekcji WZW typu A jest szczepienie. W Polsce jest ono nieobowiązkowe, stąd płatne i zalecane, przede wszystkim osobom podróżującym, zatrudnionym przy produkcji żywności, pracownikom oczyszczalni ścieków, personelowi medycznemu oraz dzieciom.

Mimo niskiej śmiertelności na poziomie do kilku procent, szacuje się że WZW typu A stanowi ponad połowę wszystkich przypadków WZW na świecie i 40 proc. wszystkich przypadków WZW w Europie.

Anna Grela

Źródło: NIZP-PZH

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz