J.Szczurek-Żelazko: Chcemy stworzyć sieć ośrodków dla chorych na cukrzycę

27 Września 2017, 12:16 Szczurek-Żelazko

W tej chwili w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób i zachorowalność stale wzrasta. Większość chorych umiera na powikłania sercowo-naczyniowe (ponad 70 proc.). Co drugi chory choruje na chorobę niedokrwienną. Jak z pogarszającymi się statystykami chce walczyć Ministerstwo Zdrowia?

- Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia przykłada bardzo dużą wagę do profilaktyki cukrzycy, ale też do procedur dedykowanych osobom, które już na cukrzycę chorują – mówiła dziś na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - Realizujemy już program wsparcia leczenia zespołu stopy cukrzycowej. W ten sposób chcemy ograniczyć liczbę amputacji. W ramach programu doposażamy gabinety lekarskie i przeprowadzamy szkolenia. Będzie też duża kampania edukacyjna skierowana do pacjentów. Łącznie MZ przeznaczy na realizację programu 3,2 mln zł. Chcemy też stworzyć sieć ośrodków, w których kompleksowo opiekowalibyśmy się pacjentami chorymi na cukrzycę – zadeklarowała wiceminister zdrowia.

- W poszczególnych regionach potrzeby są ogromne. Nie wszystko widać z perspektywy Warszawy. Wspólnie zrobimy bardzo dużo dobrego przede wszystkim po to, żeby przeciwdziałać powikłaniom cukrzycy. Najbardziej palące potrzeby to m.in. edukacja pacjentów. Nawet jeśli udostępni się najnowocześniejsze leczenie, ale bez edukacji, to efekty nie będą zadowalające – mówiła dziś Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. 

AS

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Wojciech Sobota, 30 Września 2017, 13:18
To super a co z kosztami z jakimi wiąże się ta choroba !!! Mieszkam w UK i nie wydaje nawet centa na chorobę mojej 4 letniej córki .