Republikanie zrezygnowali z kolejnej próby uchylenia Obamacare

27 Września 2017, 13:10 Obamacare

Kolejna próba uchylania Obamacare zakończyła się porażką jeszcze przed głosowaniem. Wczoraj Republikanie oficjalnie poinformowali, że głosowania w Senacie nie będzie. 

Decyzja ta pojawiła się mniej niż 24 godziny po tym, jak republikańska senator Susan Collins z Maine zadeklarowała sprzeciw wobec najnowszej propozycji uchylenia Obamacare. Republikanie mogli sobie pozwolić na utratę maksymalnie dwóch głosów. Sprzeciw wobec zaproponowanej zmiany zadeklarowało natomiast trzech republikańskich senatorów.

„Nie zrezygnowaliśmy ze zmiany amerykańskiego systemu opieki” – powiedział senator Mitch McConnell po spotkaniu republikańskich senatorów. „Nie będziemy jednak w stanie zrobić tego w tym tygodniu. Mimo to ten problem wciąż jest przed nami i nie zamierzamy się poddać” – dodał.

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że jego administracja była rozczarowana postawą niektórych republikanów, którzy nie poparli ustawy. Nadal jednak nie zrezygnował z nadziei, że dotychczasowe prawo w końcu zostanie uchylone. "To się zdarzy" - powiedział dziennikarzom podczas podróży do Nowego Jorku.

Republikanie utrzymują w Senacie szczupłą większość 52 do 48. Pod koniec tygodnia zmianie ulegają przepisy, według których mogliby przegłosować ustawę zwykłą większością głosów. Potem będą potrzebowali przynajmniej 60 głosów.

John Thune, jeden z republikańskich przywódców w Senacie, powiedział, że partia prawdopodobnie nie spróbuje ponownie uchylić Obamacare, dopóki nie będzie jasne, że wystarczy głosów. 

Jak oceniają eksperci, decyzja Republikanów może się okazać kamieniem milowym w walce o utrzymanie ubezpieczenia zdrowotnego w ramach Affordable Care Act. 

 

AS

Źródło: NY Times, Reuters

Foto: US Senate

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz