Rząd chce zablokować samorządowe programy in vitro?

27 Września 2017, 14:08 Lubnauer

Dziś klub .Nowoczesnej złożył wniosek o wycofanie z porządku obrad nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Chodziło o zapisy, na podstawie których opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie samorządowych programów zdrowotnych będzie dla nich wiążąca.

Zdaniem posłów .Nowoczesnej, nowe przepisy to furtka, dzięki której rząd wstrzyma samorządowe programy in vitro. Wniosek w imieniu klubu .Nowoczesna złożyła dziś posłanka Katarzyna Lubnauer. – Państwo chcą z powodów ideologicznych zabrać ludziom prawo do szczęścia i do macierzyństwa – mówiła w Sejmie szefowa klubu .Nowoczesna. – Wielu Polaków cierpi na niepłodność. Jedyną szansą dla nich jest procedura in vitro. Nie dosyć, że sami nie dajecie na to pieniędzy, to nie chcecie, żeby programy finansowały samorządy. W ten sposób procedura stanie się dostępna tylko dla najzamożniejszych. Polacy mają prawo do tego, żeby korzystać z in vitro.

Chodzi o zapisy w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Projekt dotyczy przede wszystkim umożliwienia prowadzenia programów pilotażowych w zdrowiu. Ale są tam również regulacje, na podstawie których opinia AOTMiT do samorządowych programów zdrowotnych stanie się wiążąca. Dziś samorządy mogą finansować programy zdrowotne nawet jeśli Agencja wyda negatywną opinię. 

Ostatecznie marszałek Sejmu Marek Kuchciński po zwołaniu Konwentu Seniorów zdecydował, że nie wycofa projektu ustawy z dzisiejszego porządku obrad Sejmu. Drugie czytanie ustawy zostało zaplanowane w godzinach popołudniowych. 

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz