Premier i minister zdrowia za lepszą opieką w niewydolności serca

27 Września 2017, 16:02

Kardiolodzy spotkali się dziś w kancelarii premiera z szefową rządu Beatą Szydło oraz ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Rozmawiano przede wszystkim o programie, który mógłby zapewnić lepszą profilaktykę i leczenie chorób serca.

Jak powiedział nam prof. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Kierownik Kliniki Kardiologii, Ośrodek Chorób Serca Szpitala Wojskowego we Wrocławiu, rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze i planowane są kolejne spotkania na ten temat.

Dyskutowano m.in. o skali problemu, konieczności wdrożenia opieki kompleksowej, zmianach demograficznych które powodują, że coraz więcej pacjentów wymaga opieki. Stąd pomysł by przygotować bardzo szeroki narodowy program poświęcony właśnie niewydolności serca.

- Nie możemy patrzeć na pacjenta w kontekście tylko czasu hospitalizacji. Musimy oceniać go od momentu przyjęcia do szpitala do wypisu, uwzględniając również następujący później okres poszpitalny. Jest to bowiem czas, w którym ryzyko powikłań jest największe. Pacjent w tym okresie powinien mieć zapewniony dobry dostęp do specjalisty, a z tym bywa różnie. Nie mamy do tej pory systemu „równych szans” dla każdego pacjenta, gdzie będzie on mógł uzyskać tą właśnie poszpitalną opiekę, włączając w to rehabilitację - tłumaczy prof. Ponikowski.

Kilkanaście milionów Polaków

- Mówimy o niewydolności serca w kontekście epidemii tego zespołu chorobowego. Chodzi o kilkanaście milionów Polaków zagrożonych niewydolnością serca i ponad milion chorych na niewydolność serca. Mówimy o kompleksowej opiece nad pacjentem dlatego, że rozpoznanie niewydolności serca, a następnie właściwe jej leczenie przy wykorzystaniu zaleceń jest to sprawa podstawowa. Kolejna bardzo ważna kwestia, to stała współpraca pomiędzy specjalistą kardiologiem, a lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, bez którego kompleksowa opieka się nie dokona. Wreszcie po trzecie, o czym mówimy również przy okazji ostrego zespołu wieńcowego, to opieka nad pacjentem po wypisie ze szpitala. O tych elementach myślimy, mówiąc o kompleksowej opiece nad pacjentem z niewydolnością serca. - wyjaśnia prof. Ponikowski.

 

Aleksandra Kurowska

Foto: PTK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz