Bardzo ciekawe aplikacje mobilne od NFZ: CanCell Cancer i SweetPregna

29 Września 2017, 20:47

Z telefonem komórkowym spędzamy coraz więcej czasu. NFZ postanowił wykorzystać ten trend by zaszczepić w nas większe zainteresowanie zdrowiem. I o ile z kilku różnych ściągniętych na próbę „apek” zdrowotnych nie korzystałam dłużej niż 1-2 dni, funduszowa ,,CanCell Cancer” wygląda zachęcająco i z pewnością przetestuję ją dłużej. Druga z udostępnionych właśnie aplikacji „SweetPregna” skierowana jest dla kobiet chorujących w ciąży na cukrzycę.

Rak – jak mu zapobiegać

Na pierwszy rzut oka zaletą „CanCell Cancer” jest skumulowanie wielu funkcjonalności w jednej aplikacji. Ostrzega nas na podstawie danych o użytkowniku i jego bliskich o ryzyku wybranych nowotworów, wylicza BMI, zawiera wskazówki dietetyczne i dotyczące aktywności fizycznej, ma wbudowaną funkcję, która ocenia liczbę kroków i czy zrealizowaliśmy założony cel. Wszystko jest proste, grafika atrakcyjna, a na dodatek nikt nie próbuje nam niczego sprzedać, żadnych suplementów, internetowych porad jak schudnąć czy komercyjnych badań diagnostycznych. Aplikacja ma uświadamiać rolę profilaktyki, zachęcać do korzystania z badań finansowanych przez Fundusz, edukować zdrowe osoby, zwłaszcza z grup podwyższonego ryzyka.

Projekt współfinansowano w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Fundusz współpracował przy nim z Uniwersytetem w Bergen z Norwegii. Tamtejszy Wydział Nauk Klinicznych (K2 Institutt) prowadzi  badania nad chorobami rzadkimi, psychicznymi i nowotworowymi z zastosowaniem najnowszych metod genetyki i informatyki.

Ciąża z cukrzycą – apka dla 28 tys. kobiet

Kolejna udostępniona właśnie mobilna aplikacja na smartfony przeznaczona jest dla kobiet z cukrzycą ciążową. „SweetPregna” również powstała dzięki norweskiemu wsparciu. Ma na celu poprawę opieki perinatalnej kobiet w ciąży poprzez edukację zdrowotną.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem w Tromso z Norwegii, który posiada doświadczenie w zakresie budowania aplikacji dla diabetyków. Jak czytamy w opisie projektu, aplikacja będzie doskonałym narzędziem dla zrozumienia problemu cukrzycy ciążowej w najbliższym otoczeniu przyszłej matki, również dla zespołów terapeutycznych (lekarz diabetolog, lekarz ginekolog – położnik, pielęgniarka, dietetyk) aby ułatwić proces przygotowania ciężarnej do prawidłowej samokontroli cukrzycy. Edukuje też w zakresie prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i kontroli masy ciała. Tylko w 2015 r. cukrzycę ciążową miało przynajmniej 27,9 tys. kobiet wynika ze sprawozdań trafiających do Funduszu.

Aplikacje dostępne są w play.google.com

CanCell Cancer

SweetPregna

Od redakcji:

NFZ jest słabo oceniany przez Polaków. Jak podał w tym tygodniu CBOS, aż 61 proc. respondentów krytykuje funkcjonowanie tej instytucji, a pozytywnie ocenia NFZ mniej niż jedna trzecia badanych. Gdy dzieje się w Funduszu coś dobrego, niestety nie zawsze jest to nagłaśniane. Podobny problem jest zresztą też z wieloma placówkami ochrony zdrowia, które skarżą się, że media informują tylko o ich potknięciach, lecz pozytywnych informacji nie popularyzują same. 

 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz