Rusza strajk głodowy. Co jeszcze ważnego zaplanowano w tym tygodniu?

02 Października 2017, 8:01

Dziś rusza protest głodowy zorganizowany przez Porozumienie Rezydentów OZZL. Młodych lekarzy wsparły inne zawody medyczne zrzeszone w PZM. W Sejmie kontynuowane będą prace nad ustawą o POZ. 

Rozpoczął się strajk głodowy młodych lekarzy. Akcję wspierają przedstawiciele innych zawodów medycznych skupionych w PZM. Wśród postulatów jest m.in. poprawa warunków pracy oraz podwyżka wynagrodzeń. Głodówce będzie towarzyszyła akcja oddawania krwi przez personel medyczny. W zamian za to pracownicy będą odbierali przysługujący im z tego tytułu dzień wolny w pracy.

Od niedzieli obowiązują nowe zasady finansowania szpitali. Placówki w sieci otrzymały ryczałty, w ramach których mają finansować udzielane pacjentom świadczenia zdrowotne. Zmieniły się także zasady funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Od niedzieli pacjenci w nagłych wypadkach powinni szukać pomocy w przychodniach przyszpitalnych.

W tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zmianami w Kodeksie postępowania karnego i ustawą o związkach zawodowych.

Z kolei w Sejmie w poniedziałek odbędzie się konferencja "Najpilniejsze potrzeby i oczekiwania seniorów". Organizatorzy to Komisja Polityki Senioralnej przy współudziale Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe". Program tutaj.
Z kolei we wtorek w Sejmie odbędzie się Konferencja antysmogowa. Na ten dzień zaplanowano też posiedzenie podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie, w czasie którego procedowana ma być ustawa o POZ. Z kolei Parlamentarny Zespół ds. Osób Głuchych będzie tego dnia dyskutował nad założeniami do projektu nowelizacji ustawy o języku migowym i innych sposobach komunikowania się, wypracowanymi przez ten zespół parlamentarny. 

Ponadto we wtorek odbędzie się w Warszawie konferencja "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość". 

Z kolei “Czarny wtorek – wielka zbiórka” – to hasło kolejnego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który planowany jest na wtorek w stu miastach w Polsce. Uczestnicy będą protestować m.in. przeciwko ograniczeniom w dostępie do in vitro. Będą też zbierane podpisy pod obywatelskim projektem Komitetu „ratujmy kobiety” liberalizującym przepisy aborcyjne.

 

Redakcja

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz