Rezydenci: MZ próbuje podzielić środowisko

02 Października 2017, 15:18

- Propozycja, która znalazła się w rozporządzeniu MZ tak naprawdę dąży tylko do dzielenia rezydentów. Resort nie proponuje nic lekarzom specjalistom, nie proponuje nic pielęgniarkom ani ratownikom medycznym. Na to nie możemy się zgodzić. To próba dzielenia środowiska – ocenia w rozmowie z nami Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

- Ostatni nasz kontakt z Ministerstwem Zdrowia miał miejsce podczas czwartkowych rozmów. Na razie nikt nie próbuje się z nami skontaktować – mówi Łukasz Jankowski.

W Warszawie do głodówki przystąpiło 20 młodych lekarzy. Jak podkreślają rezydenci, w skali kraju strajkujących rezydentów jest znacznie więcej, ale nie ma jeszcze dokładnych danych ilu. Jak twierdzą, ich akcja jest też odbierana pozytywnie przez pacjentów.

- Wiemy, że nasz protest nie odbił się na pacjentach. Pacjenci popierają nasz protest bo wszyscy wiemy jak w tej chwili wygląda sytuacja w służbie zdrowia. To wymaga natychmiastowej zmiany – mówi w rozmowie z nami Łukasz Jankowski.

Solidarność z młodymi lekarzami zadeklarowało dwanaście związków zawodowych zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych. – Jest tutaj kilkunastu przedstawicieli tych związków, także można powiedzieć, że protest jest całościowy - podkreśla Ł. Jankowski.

- Nie wiemy kiedy zakończy się protest, ale mamy nadzieję, że Ministerstwo zaprosi nas do rozmów i pokaże dobrą propozycję dla całej ochrony zdrowia w Polsce. Propozycja, która znalazła się w rozporządzeniu MZ tak naprawdę dąży tylko do dzielenia rezydentów. Resort nie proponuje nic lekarzom specjalistom, nie proponuje nic pielęgniarkom ani ratownikom medycznym. Na to nie możemy się zgodzić. To próba dzielenia środowiska.

Wśród postulatów młodych lekarzy są też żądania pozapłacowe. – Żądamy skrócenia kolejek, żądamy zmniejszenia biurokracji, żądamy więcej czasu dla lekarza, pielęgniarki i ratownika na pracę z pacjentem, żądamy wzrostu dostępności do personelu medycznego oraz poprawy warunków pracy – wymienia Łukasz Jankowski.

 

AS

Foto: Protest głodowy PR OZZL, 2.10.2017 r.

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz