Jak bezpiecznie prowadzić e-dokumentację medyczną? Są rekomendacje CSIOZ

03 Października 2017, 9:31

CSIOZ udostępniło zaktualizowane po konsultacjach publicznych "Rekomendacje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w zakresie bezpieczeństwa oraz rozwiązań technologicznych stosowanych podczas przetwarzania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej".

Celem  opracowania jest przedstawienie rekomendacji dla szpitali i przychodni w zakresie budowania i stosowania systemu bezpiecznego przetwarzania danych medycznych. W dokumencie przedstawiono m.in. wymagania organizacyjne oraz wskazano odpowiedzialność za przetwarzanie informacji, w tym danych osobowych wrażliwych zawartych w dokumentacji medycznej.

Rekomendacje uwzględniają konieczność przygotowania się podmiotów medycznych do wejścia w życie przepisów RODO i uwzględniają zarówno obecny stan prawny  jak i stan prawny, który będzie obowiązywał po 25 maja 2018 roku. Rekomendacje CSIOZ będą uwzględnione podczas opracowywania postanowień kodeksu branżowego RODO dla podmiotów sektora ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie obowiązek stosowania trzech wystandaryzowanych dokumentów: karty informacyjnej leczenia szpitalnego, karty odmowy przyjęcia do szpitala i informacji pisemnej lekarza specjalisty dla lekarza kierującego. Od 1 stycznia 2020 r. planuje się wprowadzenie obowiązku wystawiania recepty w postaci elektronicznej, a rok później ma być wprowadzony obowiązek wystawiania skierowania w postaci elektronicznej. 

REKOMENDACJE W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA ORAZ ROZWIĄZAŃ TECHNOLOGICZNYCH STOSOWANYCH PODCZAS PRZETWARZANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ W POSTACI ELEKTRONICZNEJ

AS

Źródło: CSIOZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz