Amsterdam, Barcelona i Wiedeń w czołówce wyścigu o siedzibę EMA?

04 Października 2017, 13:31

Jak donoszą zagraniczne media, Europejska Agencja Leków poinformowała Komisję Europejską, że to Amsterdam jest faworytem w wyścigu o bycie nową siedzibą EMA po Brexicie. Liczy się jeszcze Barcelona i Wiedeń.

EMA obawia się przeprowadzki do państwa, w którym nie będzie w stanie utrzymać większości pracowników. Zdaniem Agencji, może to grozić „kryzysem dla zdrowia publicznego”.

Z analiz EMA wynika, że najlepszym scenariuszem byłoby utrzymanie przynajmniej 81 proc. dotychczasowego zatrudnienia. W niektórych miastach, które zgłosiły swoją kandydaturę do nowej siedziby, liczba personelu mogłaby jednak spaść nawet do 30 proc.  "Oznaczałoby to, że Agencja nie będzie mogła funkcjonować. Miałoby to istotne konsekwencje dla zdrowia publicznego w UE" – wskazała EMA w swoim oświadczeniu.

Choć EMA nie podała nazwy miast, które w tej chwili mają największe szanse w wyścigu o nową siedzibę Agencji, Politico poinformowało, że to Amsterdam wszedł na szczyt listy. Barcelona i Wiedeń to kolejni, najpoważniej rozważani kandydaci przez Agencję.

Ostateczna decyzja dotycząca relokacji EMA należy do przywódców UE, którzy będą próbowali dojść do porozumienia na następnym szczycie w październiku, a ostatecznej decyzji można się spodziewać miesiąc później. Przypomnijmy, że Warszawa jest jednym z kandydatów do nowej siedziby EMA.

AS

Źródło: Pharmatimes

Foto: MZ

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz