Ponad połowa nowych leków na raka może nie działać? Są wyniki badań

05 Października 2017, 15:39

Jak wynika z opublikowanych w British Medical Journal badań, 39 z 68 nowych terapii antynowotworowych zostało zatwierdzonych bez dowodów na lepsze wskaźniki przeżycia pacjentów lub poprawę jakości życia. 

Wszystkie nowe terapie, zanim zostaną dopuszczone do obrotu na rynku UE, muszą być zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Jednak nowe badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało, że w latach 2009-2013 w przypadku zatwierdzonych przez EMA leków na raka, 57 proc. (39/68) nie miało dowodów potwierdzających dłuższe przeżycie lub lepszą jakość życia pacjentów.

Zdaniem autorów z King's College London i London School of Economics and Political Science (LSE) "nadal pozostaje niepewność, czy leki zwiększają przeżywalność albo poprawiają jakość życia".

W wyniku tych ustaleń naukowcy wezwali EMA do zwiększenia bariery dowodów na dopuszczenie do obrotu nowych leków onkologicznych. Dr Courtney Davis, socjolog medyczny i polityczny w King's, dr Courtney Davis, dodała: "Oceniliśmy bazę dowodową dla wszystkich nowych leków wchodzących na rynek w ciągu pięciu lat i stwierdziliśmy, że większość wchodzi na rynek bez wyraźnych dowodów na to, że poprawiły one przeżywalność lub jakość życia pacjentów". 

Rzecznik EMA powiedział natomiast: "EMA nie ma czasu na analizowanie wyników badań BMJ. Dlatego nie możemy tego komentować. Możemy powiedzieć, że EMA omówiła wiele dowodów leżących u podstaw dopuszczenia do obrotu leków onkologicznych i z zadowoleniem przyjmuje dalsze debaty na ten temat".

AS

Źródło: The Independent

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz