W poniedziałek specposiedzenie komisji zdrowia w sprawie rezydentów

06 Października 2017, 11:29 sejm

Protest rezydentów trwa, a posłowie chcą wyjaśnień w tej sprawie od ministra Konstantego Radziwiłła. 

Przyszły tydzień zacznie się od posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, zwołanego specjalnie ze względu na protesty młodych medyków. W planie przewidziana jest "Informacja Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła na temat działań, jakie zamierza podjąć Minister Zdrowia w celu poprawy sytuacji finansowej lekarzy rezydentów, jak również w sprawie przeciągającego się strajku głodowego lekarzy rezydentów".

Nie będzie łatwo

Problem w tym, że minister raczej nie będzie miał nic nowego do powiedzenia, ponieważ to ile pieniędzy może zaproponować rezydentom nie zależy od niego, lecz od resortu finansów. A gdyby nawet dano znaczące podwyżki rezydentom, to wielu bardziej doświadczonych medyków miałoby niższe od nich wynagrodzenie zasadnicze. Szpitale nie mają zaś pieniędzy na podniesienie wszystkim pensji z własnych środków. Jedynym wyjściem wydaje się równoczesne postulowane przez rezydentów szybkie zwiększenie całkowitych wydatków na zdrowie. Tu też decyzja należy do premier Beaty Szydło i wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz władz PiS. 

Czego chcą posłowie?

Parlamentarzyści oczekują przede wszystkim, że minister zdrowia przedstawi jak chce zażegnać konflikt w sprawie płac. 

- Zaproszony na posiedzenie komisji został nie tylko minister zdrowia, ale także minister finansów oraz przedstawiciel premier Beaty Szydło - mówi nam Bartosz Arłukowicz, szef sejmowej komisji zdrowia i były minister zdrowia. 

- Chcemy by rząd przedstawił nam też jak i kiedy zrealizuje zapowiedzi podniesienia publicznych wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB - dodaje Arłukowicz.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz