Miliony listów z ZUS m.in. w sprawie składki zdrowotnej

- Wyślemy w sumie ok. 3,7 mln listów w sprawie indywidualnych numerów płatnika składek. Pierwsza tura została wysłana już w tym tygodniu - mówi Polityce Zdrowotnej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. Od stycznia zamiast wpłacać składki ubezpieczeniowe, w tym zdrowotną, na 3-4 różne rachunki, każdy będzie miał jeden, indywidualny. 

Zaplanowano jeszcze dwie kolejne tury wysyłki na na 9-13 i 16-20 października. Ze względu na liczbę odbiorców trudno byłoby wysłać wszystkie listy równocześnie. 

Kogo dotyczą zmiany?
Zmiany dotyczą przede wszystkim przedsiębiorców, ale nie tylko, bo część osób płaci składki za siebie sama, nie prowadząc działalności. Inne z kolei - jak podkreśla rzecznik ZUS - płacą je np. za osoby zatrudnione jako niania. Na nowy rachunek trafią składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych o ile jest on opłacany dla danej osoby. Zakład ubezpieczeń sam rozdzieli przesłaną kwotę na poszczególne składniki, albo zaliczy część lub całość na zadłużenie, które ma płatnik.

- W indywidualnym numerze będzie "zaszyty" numer NIP. Od 1 stycznia przyszłego roku na jeden numer bankowy wpłacimy wszystkie składki - mówi nam Andrusiewicz. 

Informację o numerze nowego rachunku dostaną nie tylko ci, którzy są aktywnymi płatnikami składek (takich jest ok. 2,5 mln), ale również ok. 1,14 mln osób, które mają zaległości w płatności składek. Przyznany będzie im nowy numer rachunku do spłaty zaległości. 

Zmiany będą też dotyczyły zasad zaliczania wpłat na koncie - pierwsze będą zaspokajane najstarsze zaległości w składkach.

Ważne by zajrzeć do poczty!

Jak podkreśla ZUS, osoby opłacające składki powinny sprawdzić czy dostały taką korespondencję, ponieważ dotychczasowe numery kont z końcem roku przestaną działać. Bez nowego numeru rachunku, nie będzie można od 1 stycznia 2018 r. opłacić składek na ubezpieczenie. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz